Гуманитарные науки
Сколько возьмете за перевод?
Задание 14 предложений с английского языка. Перевод и преобразование. Сколько возьмете в деньгах(webmoney)?
1) Перевести в вопросную форму - Поставлю всё-таки в ВОПРОСИТЕЛЬНУЮ форму: -)
• It was getting dark when we returned home - Was it getting dark when we returned home?
• You have neVer been to London - Have you ever been to London?
2) Открыть скобки употребляя соответствующюю форму глагола в пассивном состоянии - ЗАЛОГЕ!
• When she returned. The subject of the conversation already (to change) - When she returned, the subject of the conversation had been already changed.
• By the time she (returns ) her room will have been tidied (up.)
• Everybody (to send) an invitation - Everybody has been sent (will be sent) an invitation.
3)Перевести на английский используя герундий
* Я люблю читать книжки - I like reading books. - I enjoy reading books. - I'm fond of reading books.
* Курить – вредно - Smoking is harmful.
4) Перевести на английский употребляя инфинитив и его конструкции (Complex object или subject)
* Курить – вредно - См. выше
* Я хочу чтобы ты пришел вовремя - I want (would like) you to come in\on time.
* Видели как она писала письмо - Have you seen (Did you see) her writing this letter?
5) Трансформировать прямую речь в непрямую - Перевести... !
* Did you work in the airplane factory too ? – Jimmy asked - Jimmy asked if I had worked in the airplane factory too.
* You must speak very slowly, the old teacher said - The old teacher told me that I should (had to, must) speak very slowly.
6) Перевести на английский помня про согласование времен
* Она знала что дети будут жить в лагере летом - She knew that the children would live in the camp in summer.
* Он написал что на выходные приедет к нам - He wrote that he would come to us (to our place) at the week-end.
* Курить – вредно - Smoking is harmful.
* Курить – вредно - См. выше
Могу беплатно перевести...