Гуманитарные науки
Кто что знает о Р.Дажо (Roger Dajoz эколог 1929г.р.) и его вкладе в экологию?
Можете давать указания на иностранные (англ.фр.нем.исп.итал) сайты или на скачивание книги "Основы экологии" (не могу найти). Р.Дажо - ведущий сотрудник лаборатории общей экологии Национального музея естественной истории в Париже.
Может поможет.
Introduction to ecology / R. Dajoz ; translated by A. South ...
Available in the National Library of Australia collection. Author: Dajoz, Roger; Format: Book; vii, 416 p. : ill., maps ; 23 cm.
catalogue.nla.gov.au/Record/2346772
Apropos of Dr. R. Dajoz's notes on genera - AGRIS repository ...
Apropos of Dr. R. Dajoz's notes on genera Heliostamenus Schauf. and Ancylopus Cost. (Coleoptera, Cucujoidea). Espanol, F. Record number, ES7500939 ...
agris.fao.org/agris-search/search/display.do?...
OZON.ru - Книги | Основы экологии | Р. Дажо | Природа и человек ...
Книга представляет большой интерес для широкого круга географов, биологов, агрономов и медиков. От OZON.ru. Перевод с французского. Автор. Р. Дажо R. Dajoz ...
www.ozon.ru/context/detail/id/4842129/
Amazon.com: Roger Dajoz: Books, Biography, Blog, Audiobooks, Kindle - [ Перевести эту страницу ]
Visit Amazon.com's Roger Dajoz Page and shop for all Roger Dajoz books and other Roger Dajoz related products ...by R. Dajoz, Roger Dajoz. January 1, 1977 ...
www.amazon.com/Roger-Dajoz/e/B001JP1DT2
Colloques nationaux. Centre national de la recherche scientifique ...-[ Перевести эту страницу ]
Authors: R Dajoz. Colloques nationaux. Centre nationa....02/1977;. Utilization of principles and methods of demographic analysis in economic analysis ...
www.researchgate.net/.../0071-8319_Colloques_nationaux_Centre_national_ de_la_recherche_scientifique_France - США
Background information on invertebrates on the Habitats Directive ...-Результат из Google Книги
Council of Europe, P. J. van Helsdingen, L. Willemse - Science
... 1991 (Baraud er a/., 1991), the validity of which is not quite clear (R. Dajoz, pers. comm.). Exact data on the genetic isolation of this taxon, ..
books.google.ru/books?isbn=9287130604...
R. Dajoz, PRECIS D,ECOLOGIE, Paris, 1972 - Okazii Bookblog.ro ...-[ Перевести эту страницу ]
14 Nov 2010 ...R. Dajoz,. PRECIS D,ECOLOGIE,. Paris, 1972. Exemplar complet, coperta originala, 434 pagini. Scriere si editie rara in Romania ...
okazii.bookblog.ro/.../r-dajoz-precis-d-ecologie-paris-1972.html
it's here - dodelin.pagesperso-orange.fr - [ Перевести эту страницу ]
She is also working on specific books and articles of R. Dajoz (Catalogue des coléoptères de la Massane, Coléoptères de la hêtraie. ..
dodelin.pagesperso-orange.fr/WoodDecayDatabase.html
New Scientist - 19 май 1977 - Результат из Google Книги
Том 74, номер 1052 - Страниц: 64 - Журнал
... that a Introduction to ecology by R. Dajoz, translated by A. South Hodder and Stoughton, £4-45 This is a translation of the second edition (1971) of ...
books.google.ru/books?id=Rt5VRWY4aR8C... -Дополнительные результаты поиска книг »
Les Insectes et la Foret 2ieme Ed. - Livres: R. Dajoz - Librairie ...-[ Перевести эту страницу ]
Les Insectes et la Foret 2ieme Ed.. R. Dajoz. Les forêts renferment de nombreuses espèces d'insectes d'une étonnante diversité du point de vue biologique et ...
www.librairiepantoute.com/livre.asp?...-/r-dajoz/...
catalogue.nla.gov.au/Record/2346772
www.ozon.ru/context/detail/id/4842129/
www.amazon.com/Roger-Dajoz/e/B001JP1DT2