Гуманитарные науки
помогите с инглишом....очень надо!!
37 Use the Passive Voice in the following sentences according to the model translate them into Russian. Model: They looked at the picture with admiration. The picture was looked at with admiration. 1. They listened to his lectures with great interest. 2. He throws away all his old note-books at the end of the school year. 3. You must think the matter over. 4. They spoke to the Dean on the subject. 5 We must send for the doctor immediately. 6. People talk much about this film. 7. People always laughed at his jokes. 8. They argued about the incident for a long time. 9. We can't speak of such important matters lightly. 10. She likes when people talk about her.
Чуть-чуть подправлю ХХ... остальные ответы просто не заслуживают внимания: -)
1. His lectures were listened TO with great interest. - Его лекции слушают с большим вниманием.
2. All his old note-books are thrown at the end of the school year. - Всего его тетради разбросаны в конце у\года.
3. The matter must be thought over (by you). - Это (дело) следует обдумать (должно быть... )
4. The subject was spoken on WITH THE Dean. - THE DEAN WAS SPOKEN TO ON THIS SUBJECT. - С деканом поговорили по этому вопросу.
5. The doctor must be sent for immediately. - За доктором нужно послать немедленно.
6. This film is much talked about. - Об этом фильме много говорят.
7. His jokes are always laughed at. - Над его шутками всегда смеются.
8. The incident was argued about for a long time. - Об этом случае долго спорили.
9. Such important matters can't be spoken of lightly. - О таких серьёзных делах нельзя говорить с лёгкостью.
10. She likes being TALKE ABOUT (by people). - Ей нравятся, когда о ней говорят.
37 Используя Страдательный залог в следующих предложениях согласно модели и переведите их на русский язык.
Модель: Они смотрели на картину с восхищением.
На картину смотрели с восхищением.
1. Они слушали его лекции с большим интересом. 2. Он выбрасывает все свои старые портативные компьютеры в конце учебного года. 3. Вы должны обдумать вопрос. 4. Они говорили с Деканом на предмете. 5 Мы должны немедленно послать за доктором. 6. Люди говорят очень об этом фильме. 7. Люди всегда смеялись над его шутками. 8. Они спорили об инциденте в течение долгого времени. 9. Мы не можем говорить о таких важных делах слегка. 10. Ей нравится, когда люди говорят о ней.
На картину смотрели с восхищением.
1. His lectures were listened (by them) with great interest.
2. All his note-books have been thrown away (by him) at the end of the school year.
3. The matter must be thought over by you.
4. Dean was spoken on the subject.
5. The doctor has to be sent for immediately.
6. The film has been talk about by people very much.
7. His jokes have been always laughed by people.
8. The incident was argued about for a long time.
9. Such important matters can't be spoken of lightly.
10. She is pleased being talk about.
4. Dean was spoken on the subject.
10. She is pleased being talk about.
1. His lectures were listened by them with great interest. 2. All his old note-books are thrown (by him) at the end of the school year. 3. The matter must be thought over (by you). 4. The subject was spoken on to Dean. 5. The doctor must be sent for immediately. 6. This film is much talked about. 7. His jokes are always laughed at. 8. The incident was argued about for a long time. 9. Such important matters can't be spoken of lightly. 10. She likes being discusssed by people (when she is discussed by people).
Использование пассивного залога в следующих предложениях в соответствии с моделью их перевод на русский язык.
фото смотрели с восхищением.
1. Они слушали его лекции с большим интересом. 2. Он выбрасывает все свои старые тетради в конце учебного года. 3. Вы должны думать над этим вопросом. 4. Они говорили с Дином по этому вопросу. 5 Мы должны послать за доктором немедленно. 6. Люди много говорить об этом фильме. 7. Люди всегда смеялись над его шутками. 8. Они утверждали, об инциденте в течение длительного времени. 9. Мы не можем говорить о таких важных вопросах, слегка. 10. Она любит, когда люди говорят о ней.
фото смотрели с восхищением.