I am at my desk. (I'm sitting at my desk). The pupils on duty are cleaning the blackboard with a mop (sponge). There is a blackboard in the classroom. There is a ruler on the writing-table (desk).
1-у нас в классе висит доска There is a blackboard in our classroom.
2-я сижу за партой I am at my desk. (I am sitting at my desk)
3-я пишу мелом на доске I am writing with a piece of chalk on the blackboard.
4-я сижу за партой See 2
5-на столе лежит линейка There a ruler on the writing-table (desk)
6-я стираю резинкой I am rubbing off.
7-у меня в пенале лежит ручка карандаш линейка и ризинка There is a pen, a pencil, a ruler, and a rubber in my pencil-box.
8-дежурные вытерают с доски тряпкой - The pupils on duty are cleaning the blackboard with a mop.
Гуманитарные науки
perevod na angl.я сижу за партой дежурные вытерают с доски тряпкойу нас в классе висит доска на столе лежит линейка
There were a teacher hanged in our classroom. I'm imprisoned. Now I'm writting you a letter. There is a roulette on my table. May be I have to clear some places. Knife, sword or just a rope is what I can only dream for to lay in my pen-case. Overseers are sweeping the floor... $)
I sit at a school desk of persons on duty wipe from a board a cloth at us in a class the board on a table ruler hangs lays... надо учиться больше языка... .
At us in a class the board hangs.
I sit at a school desk.
I write a chalks on a board.
I sit at a school desk.
On a table the ruler lays.
I erase an elastic band.
At me in a case the handle a pencil a ruler and an elastic band lays.
Persons on duty wipe from a board by a cloth.
At us in a class the board hangs.
I sit at a school desk.
I write a chalks on a board.
I sit at a school desk.
On a table the ruler lays.
I erase an elastic band.
Вот, пожалуйста, пользуйся! I1 us in a class the board hangs
2- I sit behind a table
3- I write ---on a board
4- I sit behind a table
5- on a table the ruler lays
6- I erase(wash) -----
7- at me in a case the handle a pencil a ruler and -----lays
8- attendants wipe from a board by a cloth
2- I sit behind a table
3- I write ---on a board
4- I sit behind a table
5- on a table the ruler lays
6- I erase(wash) -----