3.Higher education in Britain
Higher education in Britain was free until 1990s. Now it is fee¬paying, but students have to pay for their education after graduation. Actually, they begin to repay the money they borrowed from their universities, when they start working. Now an average tuition fee at a British state university is about 9,000 pounds a year.
The most famous universities in Britain are Oxford and Cambridge, called Oxbridge. They are famous for their academic traditions. The colleges of Oxbridge are residential institutions and they use a tutorial method of teaching which brings a tutor into close cooperation with 3 or 4 students. These universities have no state financial support, because they are private, independent universities.
The academic year in British universities has 3 terms. After exams students have vacations: at Christmas, at Easter, and in summer. Most students live away from home in university’s hostels.
Usually a student gets a Bachelor’s degree after 3 years of fiill-time study, and he or she gets a Master’s degree at the end of 5-year study. Students go in for sports, participate in different activities during their free time. Students often have part-time jobs.
-answer the questions:
1.Do you see any difference between a college and a university in Russia? Do they mean the same in Britain?
2.Can you explain the system of payment for higher education in Britain?
3.What are Oxford and Cambridge universities famous for? Find out more about Oxford and Cambridge.
4.Can you explain the difference between university degrees?
5.Why are British universities so attractive (привлекательный) for foreign students?
Гуманитарные науки
Плиз помогите переводом
3. Высшее образование в Великобритании
Высшее образование в Великобритании не был свободен до тех пор, 1990. Теперь это fee¬paying, но студенты должны платить за свое образование после окончания школы. На самом деле, они начинают выплачивать деньги они заимствовали у своих университетах, когда они начинают работать. Теперь средняя плата за обучение в британском государственном университете составляет около 9000 фунтов в год.
Наиболее известные университеты в Великобритании Оксфорд и Кембридж, называется Oxbridge. Они славятся своими академическими традициями. Колледжей Oxbridge жилые учреждения, и они используют метод учебник обучения, которая приносит репетитора в тесном сотрудничестве с 3 или 4 студентов. Эти университеты не имеют государственную финансовую поддержку, потому что они являются частными, независимыми университеты.
Учебный год в британских университетах есть 3 условия. После экзаменов у студентов есть каникулы: на Рождество, на Пасху и летом. Большинство студентов живут вдали от дома в общежитиях университета.
Обычно студент получает степень бакалавра после 3 лет fiill времени исследования, и он или она получает степень магистра в конце 5-летнего исследования. Студенты занимаются спортом, участвуют в различных мероприятиях во время их свободного времени. Студенты часто работают неполный рабочий день.
-ответ на вопрос:
1.Do вы видите разницу между колледжем и университетом в России? Означают ли они то же самое в Великобритании?
2.Can вы объяснить систему оплаты высшего образования в Великобритании?
3. Что Оксфорд и университеты Кембриджа славится? Узнайте больше о Оксфорд и Кембридж.
4. Может вы объяснить разницу между высшим образованием?
5.Why Британские университеты так привлекательно (привлекательный) для иностранных студентов?
-ответ на вопрос:
Translate.yandex.ru