Лингвистика
помогите !!!АНГЛИЙСКИЙ!! нужно придумать небольшие предложения со следущими словосочетаниями
to go on a tour a panorama (view) of to be a surprise to to strike a match to strike a blow to go on strike to be a surprise to smb.
We made up our mind (= decided) to go on a tour of Russia. - Мы решили совершить поездку (тур, путешествие) по России.
You get a bird's-eye view of Paris from the Eiffel Tower. — С Эйфелевой башни перед вами открывается вид на Париж с птичьего полёта.
A magnificent panorama (view) opens up from this mountain and it rewards the traveller.— C этой горы открывается величественная панорама, которая вознаграждает путешественника за все трудности пути.
His unexpected arrival was a great surprise to all of us. - Его неожиданный приезд был для нас всех настоящим сюрпризом.
He struck a match and lit a cigarette. - Он чиркнул спичкой и закурил.
strike a blow - нанести удар He struck the first blow a few seconds ago. - Первый удар он нанёс несколько секунд назад.
а вот дальнейший предлог может менять значение, например:
strike a blow for smb. (smth.) выступать в защиту кого-л. (или чего-л.) The editor's aim was to strike a blow for young poets. - Задача редактора была выступить в защиту молодых поэтов.
to strike a blow against smth. противодействовать чему-л. he did his best to strike a blow against smuggling. - Он изо всех сил старался противодействовать контрабанде (бороться с контрабандой) .
strike a blow for smth. - помогать, способствовать, вносить свой вклад во что-л.
The United States Postal Service went on strike 3 days ago and this situation has had a direct damaging effect on the execution of the present Contract. - Почтовая Служба США объявила забастовку 3 дня назад и это обстоятельство оказало непосредственное влияние на возможность выполнения обязательств по контракту.
to be a surprise to smb. - уже было, см. выше
Yesterday I went on a tour to the hell. I was surprised with wonderful panorama of boiling vessels and activities of the devils around. Working conditions were not as soft as at our office, however I seen no any evidence of a strike. The devils did their work quickly and with good quality. I highly recommend all bad people to go on the same tour too.