Лингвистика

Закончить диалоги используя present simple или past indefinite

1) ­— Granny, you (find) my trainers ? _____ — Yes, dear, I have. 2) — Where you (find) them ?_____ 3) — They (be) under the sofa. _____ *** 4) Has she ever met this gentleman ? _____ 5) — Yes, she (have). ______ 6) — It (happen) last autumn. _______ *** 7) — The Browns (leave) for Paris ? ______ 8) — Yes, they have. They (fly) there yesterday evening. ______
Олег Конов
1, Granny, have you found...
2.where did you find them
3. they were...

4.
5.she has
6. it happened

7. Have the Browns left for
8. they flew...

про present simple не поняла. В ваших предложениях оно не уместно... по контексту и грамматически.
Светлана Тукало
Лучший ответ
Тут явно не PrS и PaIn

Задание мне абсолютно непонятно.

Почти все глаголы чстоят в Present Perfect, и никак иначе быть не может.

Что вписывать в прочерки?

Ответ Татьяны верен если использовать Present Perfect.

Добавлю лиш 4-е, тут по идее должно быть hasn't she?
Для того, чтобы получить ответ, нужно правильно задать вопрос!: -) Вам нужно составить диалоги по образцу, не так ли? Если не так, то звиняйте, боярин...: -)

1) ­— Granny, you (find) my trainers ? -ANN, HAVE YOU FOUND MY BOOK?_____
— Yes, dear, I have.
2) — Where you (find) them ? -WHERE DID YOU FIND IT?_____
3) — They (be) under the sofa. - IT WAS ON THE SHELF._____

***

4) Has she ever met this gentleman ? -HAS SHE EVER BEEN TO THE CRIMEA?_____
5) — Yes, she (have). - YES, SHE HAS.______
6) — It (happen) last autumn. - IT HAPPENED TEN YEARS AGO._______

***

7) — The Browns (leave) for Paris ? -HAVE THEY LEFT FOR ST.PETERSBURG?______
8) — Yes, they have. They (fly) there yesterday evening. - YES, THEY HAVE. THEY WENT THERE BY TRAIN THREE HOURS AGO.______