Лингвистика
Помогите перевести на английский язык!! Очень срочно надо!!!
1. На днях я встретил товарища в Пушкинском музее. 2.Мы видели этот спектакль давно. 3. Наши занятия начинались 1 октября, так как в сентябре у нас была живописная практика. 4. Вчера вечером я пошел в библиотеку и взял несколько книг по английскому искусству. 5. Позавчера мы купили билеты на новый балет. 6. Я приехал в Москву впервые два года назад. 7. Вчера я написал письмо домой. 8. Я знал , что ты был очень занят. 9. Англичанин говорил слишком быстро, и я понял только половину из того (of what), что он сказал.. Заранее очень благодарна.
1. I saw my friend in Pushkin museum couple days ago
2. We saw that play long time ago.
3. Our classes start on October 1st because in September we had an art internship.
4. I went to the library yesterday and checked out couple books on English art.
5. We bought tickets for a new ballet the day before yesterday.
6. The first time I visited Moscow was two years ago.
7. I wrote a letter home yesterday
8.I knew that you were really busy.
9. The Englishman was speaking really fast so i understood only half of what he said.
2. We saw that play long time ago.
7. I wrote a letter home yesterday
8.I knew that you were really busy.
1. One of these days I have met companion in the Pushkin museum.
2. We saw this performance for a long time.
3. Our employment began on October, 1st as in September we had picturesque practice.
4. Last night I have gone to library and took some books on English art.
5. The day before yesterday we have bought tickets for new ballet.
6. I have arrived to Moscow for the first time two years ago.
7. Yesterday I have written the letter home.
8. I knew that you have been very occupied.
9. The Englishman spoke too quickly, and I have understood only half from this (of what) that he has told.
рад был помочь)