Лингвистика

Друзья. Помогите перобразовать пару предолжений, чтобы в них был герундий. Спасибо.

Феликс, полгода назад Вы задавали такой же вопрос, даже предложения те же. Зачем же 2 раз? Да ещё спустя столько времени? Интересно. ))))

He was surprised at civil servants' having been chosen on a competitive basis in Prussia. - Он удивился, что гос. служащих в Пруссии ВЫБИРАЛИ на конкурсной основе. Герундий - having been chosen. Форма PERFECT PASSIVE. Функция - сложное дополнение.

He mentioned Napoleonic reforms HAVING TRANSFORMED the royal service into the civil service. Герундий в форме PERFECT ACTIVE для выражения предшествования, в функции сложного дополнения.
Он упомянул, что Наполеоновские реформы преобразОВАЛИ королевскую службу в гражданскую.

He mentioned the royal service HAVING BEEN TRANSFORMED into the civil service by Napoleonic reforms.
HAVING BEEN TRANSFORMED - Perfect Passive.
Он упомянул, что королевская служба БЫЛА преобразована в государственную реформами Наполеона
.
We were informed OF (ABOUT) our proposal HAVING BEEN APPROVED. HAVING BEEN APPROVED - PERFECT PASSIVE, функция - сложное дополнение.

After SPENDING the whole day there they prepared their reports. SPENDING - Simple Active Функция - обстоятельство времени
После того как они провели там целый день, они подготовили отчёты.
Амир Султанов
Лучший ответ
1) He was surprised by choosing Prussian civil servants on a competitive basis.
2) He mentioned Napoleon's transforming the royal service into the civil one.
3) We were informed about approving of our proposal.
4) After spending the whole day there they prepared their reports.