Лингвистика
Люди добрые помогите пожалуйста разобраться хотя бы с несколькими предложениями на англ. в Past Tense!!
1)A.. .(you/go) out last night? B. No, I....(work) all day, so I....(stay) in and....(watch) TV. 2)A. ..(you/see) your brother this morning? B. No, he....(already/leave) the house by the time I....(wake)up. 3)A. Why ...(you/run) when I....(see) you yesterday? B.Oh, I....(chat) to a friend for ages when I....(realise) I was late for school. 4)A.What....(happen) to Ann yesterday? B. She....(walk) home when a man....(steal) her bag.
1) did you go out last night? No, I was working all day, so I stayed in and watched TV
2) Have you seen your brother this morning?
b)No, he had alredy left the house by the time I woke up
3) Why did you run when I saw you yesterday?
b) Oh, I was chatting to a friend for ages when I realised I was late for school.
4) What has happened to Ane yesterday?
She was walking home when a man stole her bag.
4) What has happened to Ane yesterday?
3)
b) I had been chatting to a friend for ages when I realised that I was late for school
(действие, выраженное глаголом to chat, началось раньше, чем выраженное глаголом to realise и на момент осознания, понимания уже продолжалось какое-то время -for ages)
1) Did you go out last night? No, I was working all day, so I stayed in and watched TV
2) Did you see your brother this morning? (Утро уже закончилось! )
3) Why were you running when I saw you yesterday?
4) What happened to Ann yesterday?