Лингвистика
Кто знает английский, нужна помощь.
Проверьте правильно ли составлены предложения. 1.When your friend has returned from travel? - It has returned three days ago. 2.What exercise you have made houses yesterday? - Exercise the twentieth. 3.Where you were yesterday? - I went to the cinema. 4.The day before yesterday we have read the new text at a lesson. 5.When you have received this letter? - Yesterday in the morning. 6.How your students spoke English last year? 7.Tom has gone to a board, has written the offer, has read it and has returned to the table. 8.Where you have spent the holiday? - We went to Italy. We saw Rome and drank present cappuccino. 9.What have you bought? - I have bought all necessary for a tomorrow's campaign.
1. Когда ваш друг вернулся из путешествия? - Он вернулся три дня тому назад. When did your friend return from his travel? He returned tree days ago
2. Какое упражнение вы сделали дома вчера? - Упражнение двадцатое. What excercise did you make at home yesterday. We made exercise twenty
3. Где вы были вчера? - Я ходил в кино. Where were you yesterday? I went to the cinema
4. Позавчера мы прочитали на уроке новый текст. We read a new text at the lesson the day before yesterday.
5. Когда вы получили это письмо? - Вчера утром. When did you receive this letter? Yesterday morning.
6. Как вaши студенты говорили по-английски в прошлом году? How did your students speak English last year?
7. Том пошел к доске, написал предложение, прочитал его и вернулся к своему столу. Tom went to the blackboard, wrote a sentence, read it and came back to his desk.
8. Где вы провели свой отпуск? - Мы ездили в Италию. Мы видели Рим и пили настоящий каппучино. Where have you spent your vacation? We went to Italy. We visited Rome and drank the real cappucino.
9. Что ты купил? - Я купил все необходимое для завтрашнего похода. What have you bought? I have bought all the necessary things for the tomorrow's trip.
Вам нужно подналечь на Present Perfect/Past Indefinite и артикли не забывайте!
нет
На двойку вполне потянет...
настоещее капучино?
real, present -это настоящее время.
1. When has your friend returned from travel? - he/she (друг же одушевленный) returned three days ago.
2. What home exercise did you make yesterday? - Exercise number twenty ( или просто the 20th)
3. Where were you yesterday? - I went to the cinema.
4. The day before yesterday during the lesson we red the new text
5. When have you received this letter? - Yesterday morning.
6. How your did your students speak English last year?
7. Вообще не понятное предложениие напишите плиз по русски
8. Where have you spent the holiday? - We went to Italy. We saw Rome and
tried present ( что вы тут подразумеваете? ) cappuccino.
9. What have you bought? - I have bought all necessary for a tomorrow trip (campaign это военный поход) .
почему у вас, в завершенном действии, перезент перефкт? попросите преподавателя подробнее обьяснить разницу.
1- Вспом. глагол должен быть на первом месте (если нет вопр. слова) или на втором (после вопр слова) .
2- Вы увлеклись перфектом без всяких оснований. Сделайте в обычном. прошедшем (в вопросах- вспом did)
Ну и ещё кое-что. Продолжайте работать. :)
А что такое present capuccino?