Use of English
Put the verbs in brackets into Past Tenses.
Sally Deedes (1) (walk) home late one night. She (2) (be) to a dinner party at her friend's house. The city streets (3) (be) empty and it (4) (rain) slightly. She (5) (look forward) to getting safely home to bed because at dinner her friends (6)(talk) about a dangerous murderer who (7) (escape) from prison the week before. Her friend Mark (8) (offer) to walk home with her but, as she (9)(live) only a mile away, she (10) (tell) him that she would be OK. She was about halfway home when she (11) (hear) footsteps behind her. She (12) (stop) and (13) (turn) around, but she couldn't see anyone and the footsteps (14) (stop) as well. When she continued on her way the footsteps (15) (start) again. She (16)(begin) to feel afraid. She started to run. The footsteps (17) (get) closer. Suddenly she (18) (feel) a hand on her shoulder and she (19) (scream) in terror. "Sally! Sally! It's me, Mark." He tried to explain that he (20) (be) worried about her and (21) (decide) to follow her home. But Sally (22) (can/not) hear a word because she (23) (already/faint).
Лингвистика
Пожалуйста,помогите с английским
Надеюсь, Вы самостоятельно справились с задачей и теперь проверите меня (и себя) .
1) was walking
2) had been
3) were
4) was raining
5) was looking forward to
6) had talked / had been talking (упомянули, либо продолжительно говорили)
7) had escaped
8) had offered
9) lived
10) had told / told (had told - если по времени всех событий; told - относительно предложения)
11) heard
12) stopped
13) turned around
14) stopped / had stopped (had stopped – поскольку звуки шагов прекратились раньше)
15) started
16) began
17) were getting closer / got closer (стали приближаться / приблизились)
18) felt
19) screamed
20) had been
21) had decided
22) could not hear
23) was already in a dead faint / had already fainted
См. также: English Grammar Book: Round Up 5. Teacher’s Guide (Virginia Evans)
1) was walking
2) had been
3) were
4) was raining
5) was looking forward to
7) had escaped
8) had offered
9) lived
11) heard
12) stopped
13) turned around
15) started
16) began
18) felt
19) screamed
20) had been
21) had decided
22) could not hear
Past simple употребляется, если действие просто совершено в прошлом (на русский обычно переводится глаголом совершенного вида) . Past continuous употребляется, когда действие длилось в течение какого-то времени (обычно переводится глаголом несовершенного вида) . Past perfect употребляется, если совершенное действие было совершено еще раньше того события в прошлом, о котором рассказывается.
Надеюсь, вам это поможет. Удачи)
1.walked
2.was
3.were
4.
5.looked forward
6.talked
7.escaped
8.
9.lived
10.told
11.heard
12.stopped
13.turn
14.stopped
15.started
16.began
17.got
18.felt
19.
20.was
21.decided
22.couldn't
2.was
3.were
4.
5.looked forward
6.talked
7.escaped
8.
9.lived
10.told
11.heard
12.stopped
13.turn
14.stopped
15.started
16.began
17.got
18.felt
19.
20.was
21.decided
22.couldn't
скачайте себе табличку неправильных глаголов и берите глаголы из второй колонки