Лингвистика
Помогите перевести вопросы и ответы на английский язык!
Вот эти вопросы и ответы 1)Какова высота Статуи Свободы? - Её высота 93 метра 2)В каком году была построена пирамида хеопса? - 2560 года до н. э 3)Когда были запущены часы Биг - Бена? - Часы были запущены в сентябре 1859 года P.S. помогите ещё составить про какие нибудь достопромичательности в разных странах(чтобы был вопрос и ответ на англ языке)
What is the hight of the Statue of Liberty? Its height is 93 meters
OR How high is the Statue of Liberty? - It is 93 meters high.
2)When was Cheops' pyramid built? - It was built in 2560 B. C. (Before Christ)
3)When was the Big Ben Clock started up? - The clock was started up in September 1859.
When was the Colosseum constructed? - It was constructed in 80 A.D (читается ей ди)
When was the Taj Mahal built? - It was built in the seventeenth century as a tomb for Shah Jahan's wife.
Who was Machu Picchu build by? - It was built by Incas during the period 1460 to 1470 A.D.
вот переводчик http://www.translate.ru/ переводи)
1) What height of Statue of Liberty? - Its height of 93 meters
2) In what year the pyramid хеопса has been constructed? - 2560 to н. э
3) When hours by Big - Ben have been started? - Hours have been started in September, 1859
P.S. Help to make still about what нибудь достопромичательности in the different countries (that there was a question and the answer on англ language
учи английский ) а не за компом сиди )) пригодиться )
я не умею