Лингвистика

Помогите поставить в нужное время глаголы в скобках Past Indefinite и Present Perfect (задание внутри)

Past Indefinite or Present Perfect 2. Years ago he (be) very poor, and (not know) how to live. He (become) very rich now. 4. The man you see there is the man to whom I (lend) the money.—When you (lend) it to him? — I (do) it yesterday. 6. He cannot see well as he (become) shortsighted. 8. What you (do) last night? 10. I (not play) much foot¬ball since I (leave) school. 12. I (get) a fax from Boston an hour ago, but I (not answer) it yet. 14. When you (get) this wonderful ring? — I don't remember. I (have) it for years. 16. You (do) the shopping? — No, I (forget) to take the list. 18. I (have) my teddy bear since my parents (give) it to me. 20. I (live) in London for seven years and now I miss it a lot.
2. Years ago he WAS very poor, and DID not know how to live. He HAS BECOME very rich now. 4. The man you see there is the man to whom I HAVE LENT the money.—When DID you lend it to him? — I DID it yesterday.
6. He cannot see well as he HAS BECOME shortsighted. 8. What DID you DO last night? 10. I HAVEN'T PLAYED much foot¬ball since I LEFT school. 12. I GOT a fax from Boston an hour ago, but I HAVEN'Tnot answerED it yet. 14. When DID you GET this wonderful ring? — I don't remember. I HAVE HAD it for years.(без числа означает типа "сто лет", много лет) 16. HAVE you DONE the shopping? (Present Perfect так как интересуются результатом совершённого действия, неважно когда, важно, СДЕЛАНЫ ли покупки К настоящему времени, то есть есть ли продукты дома) — No, I FORGOT to take the list.(Тут хоть и не говорят "когда", но и так понятно, что я забыла взять список покупок тогда, когда выходила из дому, иначе говоря в истёкший период в прошлом, именно поэтому покупки и не Сделаны к настоящему моменту) 18. I HAVE HAD my teddy bear since my parents GAVE it to me. 20. I LIVED (Past Simple так как он в Лондоне уже не живёт (об этом говорит 2 часть, где говорится, что он скачает по нему) , то есть НЕТ связи с настоящим, речь идёт о прошлом действии, которое совершилось (совершалось) в истёкший период в прошлом, не имеющий никакого отношения к настоящему. I have lived in London - тоже возможно, но тогда это значит, что он и сейчастам живёт) in London for seven years and now I miss it a lot.
Галина Крюкова
Лучший ответ
а зачем еще раз ?