Лингвистика

Помогите с предложением на английском. Сомневаюсь, правильно ли я его сформулировала.

I strongly believe that if you keep up with all latest trends to be like your friends, but you personally don`t like it, it`s stupid.
I'm sure that it's stupid to keep up with all the latest trends that you personally unlike just in order to be like your friends.
Мой вариант такой. Это соответствует правилам построения английского предложения.
Татьяна Знаменщикова-Дианкина
Лучший ответ
Все правильно, разве что артикля не хватает: all THE latest trends.

Еще можно так сказать, чтобы упростить синтаксическую структуру предложения:

I strongly believe that it's stupid striving to be like your friends by following all the latest trends when you personally don't like it to be trendy.
Михаил Рогожин
I strongly believe that it is stupid to keep up with all latest trends to be like your friends (in order not to be different from your friends), if you personally don't like these trends.

Я бы так написал!
Англичане слово stupid не употребляют в подобных случаях, только разве что если хотят назвать кого-то дебилом (That's because you're stupid, mate.). ) Это считается обидным словом, и когда речь идет о вашем мнении о людях (в отличие от предметов- Stupid pen! It never works when I need it!), обходительные англичане это не приемлют, и в таком случае лучше всего употреблять silly (Oh, and you thought I was dating him? So silly of you!).

Окончательная версия:
I strongly believe it's silly to follow the latest (fasion) trends which you personally don't even like, just/in order to be like all the rest of your friends.