Лингвистика

Люди помогите по энгилишу задания решить .Понемаю что не по теме но помогите плиз.

Понемаю что не по теме но помогите плиз. Надо раскрыть скобки и поставить в правельное время. 1.Where (to be) my gioves I (to look) for them. 2.Who can give him a pencil ,he (to break) his. 3.What you (to read) now - I (to read) " White Fang " 4.Where mother (to put) mu magazine?I (to look) forit now. 5.It (to be) dark in the street now. The sun already (to sit). 6.Whet you (to do) now - I (to write) a letter to my friend.- When you (to receive) his letter - I (to receive) it today. 7.Your son already (to do) your lessons - Yes ,he just (to finish) doing them and now hee (to watch) TV.
1. Where are my gloves? I am looking for them.
2. Who can give him a pencil, he has broken his.
3. What are you reading now? - I am reading "White Fang".
4. Where did mother put my magazine? I am looking for it now.
5. It is dark in the street now. The sun has already sat.
6. What are you doing now? I am writing a letter to my friend. - When did you receive his letter? I received it today.
7. Наs your son already done your lessons? - Yes, he has just finished doing them and now he is watching TV.

Я бы изменила местоимение 'your' на 'his', если только здесь не имеется ввиду особый случай:
Наs your son already done his lessons?
Иван Краснов
Лучший ответ
4. Where has mother put my magazine? I am looking for it now.
Present Perfect, так как не интересует время совершения действия, важен результат. То есть фактически спрашивает: "Где же лежит мой журнал: "

5. It is dark in the street now. The sun has already SET.

Уважаемый автор вопроса, у вас в 5 предлоежении закралась опечатка: не SIT, а SET. Солнце не может присаживаться или сидеть. Это человек мог присесть на скамеечку, чтоб почитать газету. Почему же тогда синхронист-переводчик не заметила подобной опечатки и со спокойной совестью посадила солнце отдохнуть на диванчик? )))) Ответ напрашивается сам собой.. .

6. What are you doing now? I am writing a letter to my friend. - When did you receive his letter? I received//have received it today.
С today не всегда всё прозрачно и однозначно.
I received//have received it today. -
тут возможны оба варианта. Past Simple - если время доставки почты всем хорошо известно, то есть если
все знают, КОГДА почтальон приносит письма.
Present Perfect - если неважно, когда это произошло (и другие не догадываются) , важен сам факт. Факт совершения действия К настоящему моменту в неистёкший период времени.
Сравните -
I was late for work today. - Past Simple, так как несмотря на то, что время не указывается, всем понятно, КОГДА он опоздал. Скорее всего утром. Он опоздал к началу рабочего дня, ТОГДА, КОГДА все начали работать. То есть с настоящим моментом это никак не связано.
I have seen him twice today. - Present Perfect, так как НЕВАЖНО, когда видел, важен результат, опыт к настоящему моменту - что за сегодняшний день я уже его два раза видел. Некий опыт к моменту речи.
1. Where are my gloves, I am loking for them.
2. Who can give him a pencil, he broke his.
4. Where did mother put my magazine? - I am looking for it now.
6. What are you doing now? - I am writing a letter to my friend. - When did you receive his letter? - I have received it today.
7. Your son has already done his lessons. - Yes, he has just finished doing them and now he is watching TV.
Та
Татьяна