Лингвистика

Скажите, пожалуйста, грамотно ли составлен диалог по английскому? Если есть ошибки, то напишите какие

-Hi, colleague How is your working day?
-Thanks, everything is OK. And how are you?
-I'm so tired after the hard work.
-Where is our chief?
-He has called me one hour ago. He would be absent during a week. He has had the urgent matters, which he must decide immediately. So he has gone to Moscow.
-That's nice news I offer you to have a rest!
-I don't like him. He is always discontented with something. Do you have smth against of cup of coffee?
-Yeah, thanks.
-I have a new Computer game. Let's play Computer together or listen to the music.
-Oh, that was really interesting game. By the way, I have two cinema tickets. Don't you want to go to the cinema?
-I adore to watch movie. I offer you to go to the cinema just now.
-I think, we can arrange the day-off tomorrow.
-Great I'm not gong to work tomorrow. Our chief will be absent one week more.
-Bye everybody!
-Bye-bye!
мой комп отказывается отправлять ответ по англ, ок, напишем по русски
3. афтер хард воркИНГ
4. я бы босс написала, но и так пойдёт
5. просто колд, без хэз, вил би эбсэнт, хи хас сам пресс оф бизнес.. .
7. вуд ю лайк э кап оф коффи
8. листен ту мьюзик
9. не воз, а ИЗ, они же не поиграли уже, т. к. они сейчас разговаривают, просто ту тикетс лучше сказать, а потом куда, ду ю вонт ту го ту зэ синема
10. мувиС, РАЙТ нау
нельзя говорить бай эврибади, когда с одним коллегой разговариваешь, просто скажи гуд бай или си а или си а лэйтер, туморроу или когда они там увидятся
Сергей Рослик
Лучший ответ
Виталик Пелогейко У вас нет возможности пользоваться латинской раскладкой из-за статуса "Ученик". Когда станете "Знатоком" можно будет печатать и по-английски.
Но и сейчас можно выкрутиться. Нельзя печатать по-английски только в поле "Ответ". В комментариях же можно! Поэтому достаточно написать в поле ответа "Смотри мой комментарий" и оставить свой ответ здесь, в комментариях. Правда, есть ещё одно "но" сама опция "комментировать" не всегда доступна.))
Бахтияр Ахметов напишите, пожалуйста, пятое полностью (правильный вариант русскими буквами)
Сергей Рослик he called me one hour ago. He will be absent during a week. he has some press , wich he must decide immediatly. So, he has gone to Moscow
Есть кое-какие ошибки с временами и артиклями, но в целом хорошо. Исправления выделил капсом

-Hi, colleague How is your working day?
-I'm so tired after the hard work.
-Where is our chief?
-He called me one hour ago. He WILL be absent during a week. He has SOME urgent matters which he must SETTLE immediately. So he has gone to Moscow.
-I don't like him. He is always discontented with something. WOULD YOU LIKE a cup of coffee?
-Yeah, thanks.
-I have a new Computer game. Let's play Computer together or listen to SOME music.
-Oh, that was A really interesting game. By the way, I have two cinema tickets. Don't you want to go to the cinema?
-I adore to watch movies. I offer you to go to the cinema just now.
-I think we can arrange the day-off tomorrow.
-Great I'm not going to work tomorrow. Our chief will be absent one week more.
-Bye everybody!
-Bye-bye!
Бахтияр Ахметов спасибо вам