Лингвистика

Дайте 3 формы глагола к этим словам (внутри)

to repeat, to translate, to study, to answer, to discuss, to receive, to ask, to wash, to play, to stop, to decide, to dress, to love, to use, to open, to revise, to finish, to wake up, to sit, to come, to get to, to be, to think, to speak to
Vahe Gharibyan
repeated, translated, studied, answered, discussed, received, asked, washed, played, stopped, decided, dressed, loved, used, opened, revised, finished, waked up - правильные глаголы, образуют 2 и 3 форму с помощью добавления окончания -ed к основе слова (3 форма будет такая же) .
to sit - sat - sat, to come - came - come, to get - got - got, to be - was/were - been, to think - thought - thought, to speak - spoke - spoken - неправильные глаголы
Анна Работа В Декрете
Лучший ответ
Большинство из них правильные, т. е. добавляем ed на конце. Со слов wake up - в любом словаре.
to sit - sat - sat, to come - came - come, to get - got - got, to be - was/were - been, to think - thought - thought, to speak - spoke - spoken
Яна Ершова