Лингвистика

нужно сочинение на татарском языке : Нэрсэ ул коррупция? нужно сегодьня. Кто сможет напишите плиз. Заранее спасибо

Н? рс? ул Коррупция?

Со? гы елларда коррупция проблемасы и? тимагый м? н? с? б? тл? рне? т? рле д? р??? л? ренд? : халыкара, милли, территориаль, тармак, ш? хесара даир? д? алгы планга чыга. Ул борынгы заманнарда ук туган катлау социаль к? ренеш буларак яш? вен д? вам ит? . Коррупцияне? тарихи тамырлары, м? гаен, кемг? дер ялагайлану? чен б? л? к бир? гад? тен? барып тоташадыр. Кыймм? тлер? к б? л? к тапшыручыларны? гозере тизр? к? т? лг? н. Шу? а к? р? борынгы кабил? л? рд? ка? инн? рг? б? л? кл? т? т? л? ? норма саналган. Гади тел бел? н? йтк? нд? , коррупция – ш? хси максатларда ачык м? мкинлекл? рд? н файдалану диг? н с? з ул. ? законнарда а? а беренче тапкыр билгел? м? 2008 елда кабул ителг? н “Коррупцияг? каршы тору турында”гы Федераль законда бирел? . ?леге законда? йтелг? нч? , коррупция – ул хезм? т урыныннан в? кал? тл? рд? н явызларча файдаланып, ришв? т бир? , ришв? т алу, коммерцияле сатып алу, яки вазифаи х? лд? н ??мгыять ??м д?? л? тне? законлы м? нф? гатьл? рен? каршы килеп, акча, кыймм? тле? йбер, башка т? рле м? лк? т р? вешенд? файда алу максатында файдалану, яки санап кителг? н х? р? к? тл? рне юридик зат исеменн? н яис? аны? м? нф? гатьл? ренд? файдалану диг? н с? з. Коррупцияг? ?зенеке булмаган ресурслар бел? н хакимлек ит? , б? л? тапшырылган тел? с? кем (т? р? , депутат, судья, хокук саклау органы хезм? тк? ре, администратор, имтихан алучы, табиб ?.б. ) тартылырга м? мкин. Моны? т? п эт? ргечне шушы в? кал? тл? рд? н файдаланып икътисадый файда алу омтылышы бир? , ? тыеп торучы фактор булып фаш ител? ??м ??зага тартылучы ихтималы тора. Шартлы р? вешт? коррупцияне? ч т? рг? б? л? рг? м? мкин. 1. Гади гражданнар ??м т? р? л? рне? ?зара б? йл? неше к? нк? реш коррупциясен тудыра. Мо? а вазифаи затларга гражданнардан бирелг? н т? рле б? л? кл? р, хезм? т к? рс? т? л? р кер? . 2. Хезм? т коррупциясе хакимият бел? н бизнесны? ?зара б? йл? неше вакытында барлыкка кил? . Мисал итеп, ху? алык б? х? сл? ре вакытында яклар м? сь? л? не? з файдаларына х? л ит? турында карар чыгарту? чен судьялар яклавына иреш? не китерерг? м? мкин. 3. Югары хакимият коррупциясе ис? с? яси? ит? кчелекк? , демократик системадагы югары судларга кагыла. Коррупцияне? и? куркыныч формалары? инаять буларак квалификациял? н? . Мо? а, барыннан элек, акчаны законсыз тоту (урлау) , ришв? т кер? . Акчаны законсыз тоту гад? ти урлашудан вазифаи затны? ресурслар бел? н легаль р? вешт? эш ит? хокукы алуы бел? н аерыла. ?г? р физик яис? юридик зат ниндидер хезм? т к? рс? тк? н? чен вазифаи затка акча бир? очрагы коррупцияне? ришв? т дип аталган т? рен? кер? . К? пчелек очракларда, ?г? р ришв? тк? вазифаи затны? мо? а ачыктан-ачык ис? п тотуы эт? рми ик? н, мондый алыш-бирешт? н т? п файданы ришв? т бир? че к? р? . Уголовный? инаятьл? рг? сайлаучыларны? тавышын сатып алу кер? . Коррупцияне й? г? нл? ? максатында д?? л? т хакимияте, ?ирле? зидар? органнары, шулай ук хокук саклау органнары республикада актив эш алып барыла. Со? гы вакытта ришв? тчелект? фаш ител? че хезм? т урынындагы вазифаи затларга карата? инаять эшл? ре кузгатылуы моны? ачык мисалы.
Александр Гужва