Лингвистика

помогите прочитать текст русскими буквами

It is great fun to have a roommate. It means that you can do whatever you want and not only what your parents want you to do. My parents, for example, tell me day and night that I should keep my room tidy. I appreciate their care but I'm annoyed by all of the washing up and cleaning. I don't see what the trouble s if I keep some of my clothes out of the wardrobe and on the sofa or even under it. Our home is not a museum, so why make such a fuss about tidiness? I don't think teenagers care about that at all.
бли-и-ин
ит из грэйт фан ту хэв э руммэйт. ит минз зэт ю кэн ду ватэвэр ю уонт энд нот онли уот йор пэрэнтз уонт ю ту ду. май пэрэнтз фор экзампл тэлл ми дэй энд найт зэт ай шуд кип май рум тайди. ай апришиэйт зеир кэр бат айм эннойд бай олл ов зе уошин ап анэ клинин. ай донт си уот зе трабл из иф ай кип сам ов май клоузес аут ов зе уордроуб энд он зе соуфа ор ивэн андэр ит. ауэ хоум из нот э мьюзиэм соу уай мэйк сач э фас эбаут тайдинес? ай донт синк тинэйджерз кэр эбоут зэт эт олл.

но это очень примерное произношение
Гузель Алиева
Лучший ответ
Елена Филонова лец ми спик фром май харт
просто учить нужно ΙPA транскрипцию символы а текст така выглядит
ti əz greɪt fʌn tə həv ə ˈruˌmeɪt. ɪt minz ðət jʊ kən dʊ ˌwʌˈtɛvər jʊ wɑnt ənd nɑt ˈoʊnli wʌt jər ˈpɛrənts wɑnt jʊ tə du. maɪ ˈpɛrənts, fər ɪgˈzæmpəl, tɛl mi deɪ ənd naɪt ðət aɪ ʃəd kip maɪ rum ˈtaɪdi. aɪ əˈpriʃiˌeɪt ðɛr kɛr bət aɪm əˈnɔɪd baɪ ɔl əv ðə ˈwɑʃɪŋ ʌp ənd ˈklinɪŋ. aɪ doʊnt si wʌt ðə ˈtrʌbəl ɛs ɪf aɪ kip səm əv maɪ kloʊðz aʊt əv ðə ˈwɔrˌdroʊb ənd ɑn ðə ˈsoʊfə ɔr ˈivɪn ˈʌndər ɪt. ˈaʊər hoʊm əz nɑt ə mjuˈziəm, soʊ waɪ meɪk sʌʧ ə fʌs əˈbaʊt ˈtaɪdɪnəs? aɪ doʊnt θɪŋk ˈtiˌneɪʤɜrz kɛr əˈbaʊt ðət ət ɔl.
Яна Винц
Яна Винц IPA examples listen to the British and American pronunciation
/ʌ/ cup, luck Amer
/ɑ:/ arm, father Amer / Brit
/æ/ cat, black Amer
/e/ met, bed Amer
/ə / away, cinema Amer
/ɜ:ʳ/ turn, learn Amer / Brit
/ɪ / hit, sitting Amer
/i:/ see, heat Amer
/ɒ/ hot, rock Amer / Brit
/ɔ:/ call, four Amer / Brit
/ʊ/ put, could Amer
/u:/ blue, food Amer
/aɪ/ five, eye Amer
/aʊ/ now, out Amer
/eɪ/ say, eight Amer
/oʊ/ go, home Amer
/ɔɪ/ boy, join Amer
/eəʳ/ where, air Amer / Brit
/ɪəʳ/ near, here Amer / Brit
/ʊəʳ/ pure, tourist Amer / Brit

IPA Phonics
всмысле? написать то же самое русскими буквами, не переводя?
вводи в переводчик и нажми кнопку "динамик", и оно прочитает, второй раз медленнее причем