1) What is the purpose of going there?
2) I am grateful for his helping me.
3) We insist on being sent the documents.
4) We would appreciate your favourable consideration of our proposal and look forward to hearing from you in the future.
5) Chasr Chicago looks forward to being of service to you and your customers.
6) We would greatly appreciate your sending us the duplicate advice as soon as possible.
7) Upon review of our records, we do not show having received the above-mentioned payment.
8) The way of covering is indicated in the Payment Order.
9) We regretted having done it.
10) The documents need being checked.
Лингвистика
Английский. Нужно найти герундий, определить его время, залог и функцию. Перевести предложения.
1) What is the purpose of going there? - Какова цель идти (ехать) туда? Going (действ залог)
2) I am grateful for his helping me. - Я благодарен за его помощь. Helping (действительный залог)
3) We insist on being sent the documents. - Мы настаиваем на том, что нам присылают документы. Being (страдательный залог)
4) We would appreciate your favourable consideration of our proposal and look forward to hearing from you in the future. - Мы бы были признательны, если бы Вы обдумали наше предложение и надеемся скоро получить от Вас ответ. Hearing (действит залог)
5) Chasr Chicago looks forward to being of service to you and your customers. - Часр Чикаго с нетерпением ждёт, чтобы оказать Вам и Вашим клиентам услугу. Being (страдат залог)
6) We would greatly appreciate your sending us the duplicate advice as soon as possible. - Мы бы были Вам очень признательны, если бы Вы прислали нам копию консультации как можно скорее. - sending (действит залог)
7) Upon review of our records, we do not show having received the above-mentioned payment. - При обзоре наших записей, мы не указываем, что получили вышеуказанную оплату. - having (действит залог)
8) The way of covering is indicated in the Payment Order. - Способ покрытия (убытков?) указан в Инструкции об оплате. - covering (действит залог)
9) We regretted having done it. - Мы пожалели, что сделали это. - Having (действит залог)
10) The documents need being checked. - Документы нужно проверить. - Being (страдат залог)
Я не указала времена герундия, поскольку считаю это неверным писать.. У герундия не может быть времени, так как у него постоянная форма и она не изменяется по временам.. Время его проявляется лишь при переводе на другой язык..