Notanumber, Therion, Orphonic Orchestra, Unvieled, Fellow, A day to Remember, A Hero A fake, After Forever, As I lay Dying, Asking Alexandra, Blessthefall, Blindside, Bloodstained Memory, Breaking Benjamin, Bring me the Horizon, Bullet for my valentine, Buried in Verona, Caliban, Chimaira, Dandelium, Deadlock, Delivering Cry, Destroy the Runner, Doomsday, Emmure, Epica, Eyes set to kill, Farewell to Freeway, Five finger death Punch, In Fear and Faith, Flyleaf, From autumn to ashes, From first to last, Funeral for a friend, Haste the Day, Hopes Die last, I set my friends on fire, Alexisonfire, It dies today, Kells, Killswitch Engage, Kittie, Lacrimosa, Machinmade God, Meaning Beside, Molecul, Paramore,Pergamum, Pleymo, Rashamba, Raunchy, Red, Seven Wiser, Silverstain, Skillet, Soilwork, Sonic Syndicate, Stigmata, Still Remains, Story of the year, Suicide Silence, Theatre of Tragedy, The Vaine, Three Days Grace, Thrust moment (EP 2007), Walls of Jericho, Within Temptation, Xandria, Взамен сердца, heaven shall burn, The agonist, Coup De main, Nancial.
Я сегодня уже кому-то этого насоветовал) ) Тут не на украинском конечно, но все таки. Кстати, есть украинская группа Scars left poetry, но у них нет полноценного альбома, поэтому она не вошла в список.
Музыка
Подскажите пожайлуста групы ,очень тяжелого рока желательно что поют на украинском и в направлении скинов
Тебе проще по хохлятско-скиновским сайтам полазить быстрее будет. Ты ваще жеть на российском проекте спрашиваешь про хохлов, да ещё про скинов ))))
любые группы, играющие в стиле oi слушай)