Alice in Chains - Would?, Down in a Hole, Man in the box, Rooster, Rain when I die, Nutshell, I stay away, Rotten apple... В общем, примерно половина их песен.
Jerry Cantrell - 31/32, Solitude, Angel eyes, Anger rising, Cut you in, Dickeye, My song, Pro-false Idol, Siddhartha, Thanks anyway
Mudhoney - Need, In my finest suit, Here comes sickness, Sweet young thing ain't sweet no more, Sonic infusion, Oblivion
Pearl Jam - Black, Jeremy, Garden, Once, Immortality, Not for you, Tremor Christ, Better man, Do the Evolution
Soundgarden - Black Hole Sun, The day I tried to live, Fell on black days, Live to rise
Nirvana - Heart-shaped box, Lithium, Lounge act, Frances Farmer will have her revenge on Seattle
Bush - Everything Zen, Into the blue, Chemicals between us
Stone Temple Pilots - Dead and Bloated, Atlanta, Kitchenware and Candybars, Crackerman, Sex type thing, Sex and violence, Art school girl
Mad Season - Wake up
Screaming Trees - Before we arise, End of the Universe, Shadow of the season, Time speaks her golden tongue, More or less, Nearly lost you
Local H - Bound for the floor, Hands on the Bible, Mellowed
Nixons - Leave
Temple of the Dog - Hungerstrike
L7 - Pretend we're dead, American society, Monster, Wargasm
Seven Year Bitch - Knot
Музыка
Ваши любимые песни в стиле гранж?
Pearl Jam - Jeremy
да здесь места не хватит все любимые песни писать) )
Nirvana - альбомы Nevermind, In Utero, Unplugged (MTV)
Alice In Chains - альбомы Dirt, Alice In Chains, а также We Die Young, Man in the box, Sea of Sorrow
Soundgarden - Black Hole Sun, Jesus Christ Pose, My Wave, New Damage, Fell on Black Days, The Day I Tried to Live, Spoonman, Burden in My Hand...
Pearl Jam - Black, Jeremy
Mudhoney - Touch Me I'm Sick
Silverchair - Tomorrow, Freak
Temple of the Dog - Hunger Strike, Call Me a Dog, Times of Trouble
Stone Temple Pilots - Vasoline, Big Empty, Plush, Creep, Sex Type Thing...
вот самые самые)
Pearl Jam - Black, Jeremy
Mudhoney - Touch Me I'm Sick
Silverchair - Tomorrow, Freak
вот самые самые)
Nirvana - Mr. Moustache
7раса-Первый Круг
Screaming Trees-Time Speaks Her Golden Tongue
Alice In Chains-Man In Box
Stone Temple Pilots-Plush
Alice In Chains-Man In Box
Stone Temple Pilots-Plush
Nirvana - Polly
Стиль гранж как таковой несомненно увидел свет благодаря Курту Кобейну!! ! Это он был первым, кто совместил "грязь" гитары и вокала, получив гремучую смесь!! ! Поэтому любая песня Курта - любимая в стиле гранж)