Естественные науки

Какой путь проходят синтетические пищевые красители, попадая в организм человека? Всасываются ли они в кровь?

Конкретно интересуют хинолиновый желтый и азорубин. Знаю, что они вызывают гиперактивность детей. Значит, в кровь всасываются? Или это происходит каким - то иным образом?
Сервис Pubchem подсказывает:

1) The uptake, fate and excretion of quinoline yellow, a coloring in sweets and soft drinks, in the rat were studied. In the isolated perfused liver, 70% of the dose was excreted into the bile within 3 hr. Similar results were obtained after i.v. injection into anesthetized animals. When given by gavage, only approximately 1% was excreted in bile and urine within 4-5 hr. Quinoline yellow administered orally to rats was quantitatively excreted, the excretion being mainly fecal. ..Very little quinoline yellow is absorbed from the gastrointestinal tract of the rat. No evidence of metabolism was obtained.

2) Quinoline Yellow is absorbed from the gastro-intestinal tract to only a small extent in rats and dogs, and most of an orally administered dose is excreted unchanged.

Про азорубин:

1) FOLLOWING IV ADMIN OF 1 MG...TO RATS, 30-40% OF COLOR WAS EXCRETED UNCHANGED IN BILE. IT IS REDUCED BY LACTIC ACID BACTERIA.

2) BILIARY EXCRETION RATE OF AZO RUBINE S ADMIN IV TO RATS WITH LIGATED RENAL PEDICLES, REACHED APPARENT MAX WHICH WAS DEPRESSED BY PHENOLPHTHALEIN GLUCURONIDE OR PROBENECID. BILIARY EXCRETION OF THE DYE MAY INVOLVE AN ACTIVE TRANSPORT PROCESS.

Там же даны ссылки на источники: статьи 1970-ых годов в малоизвестных изданиях.
Александр Бочко
Лучший ответ
Сергей Виноградов Если бы по-русски...
печень, мозг, почки. в РФ 100% не еда - помои
оседают в печени :)
они не вредные а вы идите в дурку вичитесь