Ну. его-то вышибли немного ранее, но именно он эту систему и подводил к такому решению этого вопроса!
Давиденко Мотрона Григорівна, 1910 року народження
с. Давидівка Новосанжарського району Полтавської області
Записано Галуновою Марією Леонідівною 6.05.2008 року .
Чи пам”ятаєте Ви, що був голод? Відповідь: Голод 1932-1933 та 1946-1947 років пам”ятаю добре.
Які на Вашу думку могли бути причини голоду : неврожай, засуха, податки, чи забирала урожай влада? Відповідь : На мою думку причиною голоду було те, що забирали урожай. Нас розкуркулили, забрали 10 га землі, організували колгосп. Людей висилали, були такі що самі тікали. В колгосп не схотіли, так забрали кобилу, телицю, одна курка залишилася. Сундук з хати забрали, ринку з борошном під керівництвом голови сільської ради. Сестра менша плакала дуже.
Чи застосовували до людей покарання, побиття, висилання, арешти? Відповідь: Виселяли страшне багато : баба Оксана Карличка, вдова .В них забрали все, скриню на воза, скинули ганчір”я, відвезли на Голуби, там кілька сімей в одній хаті жили. Собаку обідрали живцем, з”їли.
Чи мали зброю ті, що ходили відбирати хліб у людей? Відповідь :Не пам”ятаю. Садковий (куркуль) падав навколішки щоб узяли в колгосп, не взяли, бо був багатий. Забрали землю і все – помер від голоду.
Чи можна було приховати якусь частину зерна, продуктів, овочів? Відповідь : Якщо і ховали, Надя штричкою залізною штрикала, по садку, по двору шукала.
Хто і як шукав заховані продукти? Як їх звали? Відповідь : Гунько Семен Іванович – взяв корову, а вона вирвалась, утекла, вскочила в двір, реве і головою двері в сарай держить.
Скільки їх приходило до хати? Хто це був? Відповідь: По одному не ходили–по 6-10
Де можна було заховати продукти харчування? Відповідь :Ніде.
Забирали лише продукти харчування чи й інші речі – одяг, рушники, худобу тощо? Відповідь :Забирали і інші речі.
Чи дозволяли збирати у полі колоски, залишки городини? Відповідь : Не можна. Гриша Китайгора пучок колосків назбирав, бригадир гнав до контори і відібрав.
В який час ходили забирати у людей зерно, продукти? Відповідь : Вдень забирали, як у себе вдома.
Коли почали люди помирати з голоду? Відповідь : На початку весни 1933 року, коли ще не було зелені.
Що було з малими сиротами, чи ними опікувалася держава? Відповідь : Держава не опікувалася. Був радгосп, головою був Бажан, старші діти були на буряках – пололи, а менші були біля них і їли буряки.
Хто не голодував у селі і чому? Відповідь : Підлизуни, відбирали у інших .
Хто зумів вижити? Відповідь : У кого яка судьба, мама умерла, сестра померла в 4 роки. Ми з батьком залишилися живі.
Які засоби вживали до виживання? Відповідь : Товкли кукурудзяні качани без зерна в ступі, сіяли додавали листя дубка, берестка або кропиви, заливали гарячою водою і парили в печі. З нього пекли блини. Їли корінь лопуха.
Що споживали в їжу з рослин, ягід, коріння? Відповідь : Споживали листя берестка, дубка, кропиву, листя буряка, корінь лопуха.
З яких дерев вживали листя, кору в їжу? Відповідь : Листя берестка, дубка.
Яких диких тварин, птахів, плазунів вживали в їжу? Відповідь : Дрібна рибка, жаби, горобців виловили усіх, їжаків.
Чи можна було щось купити у місті чи виміняти? Відповідь : Ходили в Полтаву пішки на товкучку, міняли одяг на продукти
Де і хто хоронив померлих від голоду? Відповідь : Самотужки ховали в ямах і погребах.
Кого вважаєте винним у загибелі багатьох людей? Відповідь : Бог його зна, комуністи.
Чи знаєте Ви що таке Торгсін? Відповідь : Знаю. Носила своє золоте кольцо з камінчиком і батькові золоті наручні часи, які привіз з Германії в 1914 році. Купила крупу і клунок борошна.
Прочие социальные темы
Какую роль сыграл Троцкий в организации голодомора?
Вообще то голода, а не голодомора.
Никто специально голод не организовывал.
А Троцкий в то время был за границей, хотя и поддерживал тесную связь со своими сторонниками в стране
Никакого, он в опале сразу после смерти Ленина.
Акмаль Рахимов
Не надо. Опала возникла не сразу после смерти Ленина, а только через 3 года