Домашние задания: Другие предметы
Перевод текста на английский язык.Проверьте ошибки пожалуйста.
The family is value to which each person aspires.A family it there where rest and a cosiness, understanding and love.Value of each family is children.In each family, as a rule, there are certain duties.The father in our family plays a dominant position, he focused all basic actions and functions of our family.Mother-keeper of a home who creates cosiness and rest atmosphere. I did a piece of my parents, I have their support and hope that will help them in old age. Also a high-grade member of our family is the cat Sofia which in own way brings heat and cosiness part in our amicable family.
The family is a value to which each person aspires. A family is there, where are rest and a coziness, understanding and love. The value of each family are children. As a rule, there are certain duties In each family. The father in our family plays a dominant position; he is focused on all basic actions and functions of our family. The mother is a home-keeper who creates coziness and relaxing atmosphere. I did a piece of my parents, I have their support and hope that will help them in old age. Also a high-grade member of our family is the cat Sofia which in her own way brings warm and cozy part in our amicable family.
К сожалению, я не слишком хорошо знаю английский, но тот, к-рому меня учили, совсем другой. Там на первом месте почти всегда подлежащее, потом сказуемое, а потом всё остальное. А выражению "мother-keeper" там нет места. Впечатление, что это буквальный перевод русского (очень хорошего, надо отметить) текста. Но я не исключаю, что Ваш язык настолько выше по уровню моего ученического, что именно так следует писать. Мне лично очень понравилось.
оценку ставить или сама как-нибудь?
Если често, то даже смысл текста не ясен, не говоря уже об ошибках. Вы, наверное, через электронный переводчик переводили. Лучше на русском напишите, а мы поможем перевести.