Домашние задания: Другие предметы
Перевод предложений на английский язык
1)Они припарковались и пошли на станцию; 2) Он уже побрился и сейчас принемает душ; 3) Это была интересная история, но я слышал её раньше; 4) К концу урока я дал клятву всегда делать домашнее задание; 5) К тому времени мы уже несколько раз успели перекусить; 6) Прежде, чем я успел что-то сказать, он приклеился ко мне как банный лист.
1) They have parked and have gone on station; 2) He has already shaved and now принемает a shower; 3) It was an interesting story, but I heard it earlier; 4) By the end of a lesson I have sworn always to do a homework; 5) By then we already some times had time to have a bite; 6) Before I have had time to tell something, it was pasted to me as банный sheet.
1)Они припарковались и пошли на станцию - They parked and went to the station.
2) Он уже побрился и сейчас принемает душ - He has already shaven (himself) and now is taking a shower.
3) Это была интересная история, но я слышал её раньше - It was an interesting story, but I had heard it before (earlier.)
4) К концу урока я дал клятву всегда делать домашнее задание - By the end of the lesson I had sworn to always do homework.
5) К тому времени мы уже несколько раз успели перекусить - By that time we had had several snacks.
6) Прежде, чем я успел что-то сказать, он приклеился ко мне как банный лист - He had stuck to me like a leech (had bugged) before I managed to say something.
They have parked and go to the station/
He has already shaved and having shower
That was an interesting story,but I have heard it before
By the end of the lesson I have taken the oath to do the homework/
By that time we have had snak several times/
Before I could say something he has sticked to me like a leaf
He has already shaved and having shower
1) They have parked and have gone on station; 2) He has already shaved and now принемает a shower; 3) It was an interesting story, but I heard it earlier; 4) By the end of a lesson I have sworn always to do a homework; 5) By then we already some times had time to have a bite; 6) Before I have had time to tell something, it was pasted to me as ban sheet.
1) They have parked and have gone on station; 2) He has already shaved and now giving a shower; 3) It was an interesting story, but I heard it earlier; 4) By the end of a lesson I have sworn always to do a homework; 5) By then we already some times had time to have a bite; 6) Before I have had time to tell something, it was pasted to me as sauna sheet.