Домашние задания: Другие предметы
Помогите с английским! Буду очень благодарна!
Fill in the gaps with the correct preposition. 1) I am interested ...learning about other cultures. 2) The streets were crowded ...people. 3) I know a few people who believe ...superstitions. 4) My sister is afraid ...spiders. 5) We can`t want ...Christmas to come.
Fill in the gaps with the correct preposition. 1) I am interested in learning about other cultures. 2) The streets were crowded with people. 3) I know a few people who believe in superstitions. 4) My sister is afraid ofspiders. 5) We can`t want for Christmas to come.
1) I am interested IN earning about other cultures.
2) The streets were crowded WITH people.
3) I know a few people who believe IN superstitions.
4) My sister is afraid OF spiders.
5) We can`t WAIT FOR Christmas to come. (Катя, писать нужно правильно, а то ерунда получается: -)
4) My sister is afraid OF spiders.
1- in
2-of
3-in
4-of
5-of
2-of
3-in
4-of
5-of
1) in
2)with
3)in
4)of
2)with
3)in
4)of
Заполните промежутки правильным предлогом. 1) Я заинтересован... узнавая о других культурах. 2) Улицы собрались... люди. 3) Я знаю несколько людей, который верит... предрассудки. 4) Моя сестра боится... пауки. 5) Мы can`t хотеться... Рождество, чтобы приходить.
1)to 2)with 3)in 4)of 5)as
Заполните пробелы с правильного предлога. 1) Мне интересно ...узнать о других культурах. 2) улицы были переполнены ...народ. 3) Я знаю нескольких людей, которые верят ...суеверий. 4) Моя сестра боится ...пауков. 5) Мы можем `хочу ...Рождество в будущем.
4) My sister is afraid OF spiders.