Домашние задания: Другие предметы
Eglish Helllp!!!!Тест 10 заданий+ 12 перевод на английский,выручайте
1. Fill in the gaps with the appropriate modal verb. 1.___you speak any foreign languages? a. May b. Can c. Have 2. Liz___get tired of her job. It is so boring. a. has to b. must c. should 3. Where's Nick? He___be in his office. a. might b. mustn't c. is to 4. Take an umbrella. It___rain later. a. has to b. need c. might 5. Jack___go to hospital yesterday. a. must b. had to c. need 6. You look tired. You___go to bed. a. should b. ought c. are to 7. You___do it. I've already done it. a. must not b. need not c. ought not 8. ___it be true? a. Must b. May c. Can 9. ___we stay or leave? a. Will b. Would c. Shall 10. Jane was so tired. She___have worked days and nights. a. should b. must c. need 2. Translate into English. 1. Я могу выучить английский за 2 года. 2.Она не умеет водить машину. 3. Он мог много играть, когда был маленьким мальчиком. Он мог бы много играть и сейчас, если бы не учёба в школе. 4.Вчера вечером мы не смогли пойти на вечеринку к Джону. 5. Сэр, можно войти? – Да, можно. 6. Возможно/Вероятно дождь будет идти весь месяц. 7. Возможно, она бы пришла сюда, если бы мы её пригласили. 8. Мне (можно) открыть окно? – Пожалуйста, откройте. 9. Тебе нужно учить английский почти каждый день по 2 часа. 10. Когда Вы идёте на вечеринку, Вам следует надевать чёрный костюм. 11. Ты должен очень много работать с английским языком, если ты хочешь на нём говорить. 12. Передайте им, что они не должны опаздывать на мои занятия.
Что такое Eglish?
1. Fill in the gaps with the appropriate modal verb.
1.___you speak any foreign languages?
b. Can
2. Liz___get tired of her job. It is so boring.
b. must
3. Where's Nick? He___be in his office.
c. is to
4. Take an umbrella. It___rain later.
c. might
5. Jack___go to hospital yesterday.
b. had to
6. You look tired. You___go to bed.
a. should
7. You___do it. I've already done it.
b. need not
8. ___it be true?
c. Can
9. ___we stay or leave?
c. Shall
10. Jane was so tired. She___have worked days and nights.
b. must
2. Translate into English.
1. Я могу выучить английский за 2 года. - I can learn English within two years.
2.Она не умеет водить машину. - She can't drive a car.
3. Он мог много играть, когда был маленьким мальчиком. Он мог бы много играть и сейчас, если бы не учёба в школе. - He could play a lot when he was a little boy. He could play a lot now, if it weren't\wasn't his study at school.
4.Вчера вечером мы не смогли пойти на вечеринку к Джону. - We couldn't go the John's party last night.
5. Сэр, можно войти? – Да, можно. - May I come in, Sir? Yes, you may. (Do, please.)
6. Возможно/Вероятно дождь будет идти весь месяц. - It may\might be raining for the whole month.
7. Возможно, она бы пришла сюда, если бы мы её пригласили. - She might have come here, if we had invited her.
8. Мне (можно) открыть окно? – Пожалуйста, откройте. - May I open th window? - Yes, you may. (Do, please)
9. Тебе нужно учить английский почти каждый день по 2 часа. - You need to learn English every day for 2 hours.
10. Когда Вы идёте на вечеринку, Вам следует надевать чёрный костюм. - When you go to a party, you should wear a black suit.
11. Ты должен очень много работать с английским языком, если ты хочешь на нём говорить.
12. Передайте им, что они не должны опаздывать на мои занятия. - Tell them from me that they mustn't be late for my classes. (Tell them from me not to be late for my classes.)
1.___you speak any foreign languages?
b. Can
b. must
3. Where's Nick? He___be in his office.
c. is to
4. Take an umbrella. It___rain later.
c. might
5. Jack___go to hospital yesterday.
b. had to
6. You look tired. You___go to bed.
a. should
7. You___do it. I've already done it.
b. need not
8. ___it be true?
c. Can
9. ___we stay or leave?
c. Shall
b. must
2. Translate into English.
1-a
2 - c
3 - a
4 - a
5 - b
6 - a
7 - b
8 - c
9 - c
10 - b
2 - c
3 - a
4 - a
5 - b
6 - a
7 - b
8 - c
9 - c
10 - b
Can