Домашние задания: Другие предметы
Переведите с английского на русский язык текстик. Очень надо, завтра экзамен. Плиз!!!
MY RELFTIVESMy mother has six sisters. Her elder sister lives in Moscow. Her name is Maria. Aunt Maria is a teacher. Her husband is a technician. His name is Michael but we call him Uncle Mike for short. His hobby is radio repairing. He always had an old radio set to repair. He buys up-to-date parts and replaces those which are faulty. Surely after his modernization radio sets often don’t sound at all. But in spite of poor results in repairing all his nieces and nephews with great pleasure spend hours with their uncle.My aunt and uncle have four children: three sons and daughter. I am on friendly terms with my cousins. My cousin Andrew is married. He is an electrician. His wife is a tailor. They have two children, they are twins. They are our pets. Their names are Helen and Victor but their nicknames are Nosy and Inky, because Helen pokes her nose into other people’s business with questions: why? where? when? what? who? Wherever Victor sees an inkstand he tries to put his finger into it. They don’t like their nicknames and Mummy often tells Victor to keep his fingers out of the inkstand and Helen not to poke her nose into other people’s business in order to become “ Helen “ and ‘’ Victor ‘’ again. Our grandparents often go to see their grandchildren.My second cousin Nick lives in the country. He is a technician at the agricultural transport services. He is married too. His wife is a nurse in the kindergarden. In summer we go to the country on our holidays and stay at Nick’s.
Моя мать имеет шесть сестер. Ее старшая сестра живет в Москве. Ее зовут Марина. Тетя Марина учитель. Ее муж техник. Его зовут Майкл, но мы призываем его Майк Дяди к перемычке. Его хобби ремонт радио. Он всегда устанавливал старое радио, чтобы отремонтировать. Он покупает новейшие части и заменяет те которые неисправные. Несомненно после того, как его радио модернизации установит часто don t звук совсем. Но несмотря на бедные результаты в ремонте всех его племянниц и племянников с большим удовольствием тратят часы с их дядей.
Моя тетя и дядя имеют четыре детей: три сыновьи и дочери. Я - в дружеских отношениях со своими кузенами. Мой кузен Андрей вступлен в брак. Он - электромонтер. Его жена портная. У них есть два детей, они близнецы. Они - свои домашние животные. Их зовут Helen и Victor но их прозвища - Любопытны и Покрытые чернилами, поскольку Helen протыкает ее нос в другое people s дело (бизнес) с вопросами: почему? где? когда? что? кто? Где бы ни Victor видит чернильный прибор, который он пытается помещать свой палец в это. Они don t подобно своим прозвищам и Мумия часто сообщает Victor, чтобы держать его пальцы из чернильного прибора и Helen не, чтобы протыкать ее нос в другое people s дело (бизнес) для того, чтобы становиться Helen и Victor снова. Наши дед часто ходят видеть их внуков.
Моя Щербина кузена секунды живет в стране. Он - техник в сельскохозяйственных услугах транспорта. Он вступается в брак с тоже. Его жена является сестрой в kindergarden. В лете, которое мы ходим в страну в наших праздниках и остаемся в Nick s
скачай promt