Домашние задания: Другие предметы
Люди пожалуйста помогите переведите на молдавский язык не на румынский
Профессия учителя - очень трудная и ответственная. Ведь в его руках будущее нашего государства. Как это благородно - давать другим знания, быть сотником и образцом. Конечно, далеко не каждый может стать настоящим учителем. Для этого нужно много работать, заниматься самообразованием, чтобы уроки стали интересными и полезными. Труд учителя сложный. Проверка тетрадей, подготовка к урокам - все это забирает много времени и сил. Кроме того, работа с небрежными учениками, которые не хотят учиться и прогуливают школу. А сам урок! Учителю надо проверить наши знания, объяснить новый материал, да еще и дисциплину поддерживать
Profesia de profesor este una foarte dificilă și responsabilă. Viitorul statului nostru este în mâinile lui. Cât de nobil este să dai cunoștințe altora, să fii model. Desigur, nu toată lumea poate deveni un adevărat profesor. Pentru a face lecțiile interesante și utile, trebuie să muncești din greu, să te angajezi în autoeducație. Munca unui profesor este dificilă. Verificarea caietelor, pregătirea pentru lecții -- toate acestea necesită mult timp și efort. În plus, se ocupă de elevi neglijenți care nu învață și nu merg la școală. Și lecția! Profesorul trebuie să ne testeze cunoștințele, să explice material nou și chiar să mențină disciplina.
(ПрофЕсия де професОр есте Уна фоАрте дифичИлэ ши респонсАбилэ. ВиИторул стАтулуй нОстру Есте ын мыИнеле луй. Кыт де нОбил Есте сэ дай куноштИнце Алтора, сэ фий модЕл. ДесИгур, ну тоАтэ лУмя поАте девенИ ун адевэрАт професОр. ПЕнтру а фАче лЕкцииле интересАнте ши утИле, трЕбуе сэ мунчЕшть дин грЕу, сэ те ангажЕзь ын аутоедукАцие. МУнка Унуй професОр Есте дифичИлэ. ВерификАря кайЕтелор, прегэтИря пЕнтру лЕкций -- тоАте ачЕстя нечесИтэ мулт тимп ши ефОрт. Ын плус, се окУпэ де елЕвь неглижЕнць кАре ну ынвАцэ ши ну мерг ла шкоАлэ. Ши лЕкция! ПрофесОрул трЕбуе сэ не тестЕзе куноштИнциле, сэ експлИче материАл нОу ши кяр сэ менцИнэ дисчиплИна.