1) В течении скольки лет можно получить терпимое знание языка ?-how many years it is possible to receive tolerant knowledge of language?
2) сколько слов использует средний англичанин?-
3) каких видов может быть акцент?-what types there can be an accent?
4) какой самый легкий способ оставить впечатление у англичанина ?
5) какие предложения можно сказать с прилагательный милый?
6) почему англичане учат греческий и латинский язык ?
7) какие выражение на английском языке самые легкие ?
8) что легче всего учить в английском, слова или выражение?
9) кто такой Георгий Микес ?
Домашние задания: Другие предметы
Переведите пожалуйста, с русского на английский туплю не могу... я некоторые перевела но скорее всего не правильно ((
1) How many years does it take to learn English at acceptable level?
2) How many words does the average British use?
3) What types of accent are there?
4) What is the easiest way to make an impression on British?
5) What sentences can you make with the adjective "cute"?
6) Why do British people learn Greek and Latin?
7) What are the easiest expressions in English?
8) What is easier to learn in English, words or expressions?
9) Who is George Mikes?
Алиса, это вопросы достаточно сложного уровня. Вам же, судя по всему, надо начинать с самого базового английского. В частности, судя по Вашим попыткам перевода, Вы даже не знаете порядок слов в предложении.
ПС: Да, вообще-то англичанин - это Englishman. Но гораздо чаще используется слово British (британец).
3) What types of accent are there?
9) Who is George Mikes?
1) For how many years you can get a tolerable knowledge of the language?
2)How many words using the average Englishman?
3)Which species can be accent?
4)What is the easiest way to leave an impression of the Englishman?
5) what proposals can be said with adjectival cute?
6)why the English are taught Greek and Latin?
7)What expression in the English language are the easiest?
8)that is easiest to teach in English, a word or phrase?
9)Who is George Mikes?
3)Which species can be accent?
9)Who is George Mikes?