Домашние задания: Другие предметы

помогите пожалуйста.

Задание 6. Раскройте скобки
и поставьте сказуемое в Past Simple. Переведите.

Charles
Dickens’s childhood

His family (to live) in London.
His father (to be) a clerk in an office. And he always (to spend) more money,
than he (to earn) and he (to be) often in debt.

Charles (to go) to school and his teachers (to think) he (to be) very
clever.

But suddenly his father (to go) to prison for his debts. And the family
(to go) too. Only Charles (not to go) to prison. He (to go) to work in a
factory, where he (to wash) bottles. He (to work) ten hours a day and (to earn)
six shillings a week. Every night after work, he (to walk) four miles back to
his room. Charles (to hate) it and never (to forget) the experience. He (to
use) it in many novels.
Gang Wang
Charles Dickens’s childhood

His family lived in London. His father was a clerk in an office. And he always spent more money, than he earned and he was often in debt. Charles went to school and his teachers thought he was very clever. But suddenly his father went to prison for his debts. And the family went too. Only Charles did not go to prison. He went to work in a factory, where he washed bottles. He worked ten hours a day and earned six shillings a week. Every night after work, he walked four miles back to his room. Charles hated it and never forgot the experience. He used it in many novels.

Детство Чарльза Диккенса

Его семья жила в Лондоне. Его отец был клерком в конторе. И он всегда тратил больше денег, чем зарабатывал, и часто был в долгах. Чарльз ходил в школу, и его учителя считали его очень умным. Но внезапно его отец попал в тюрьму за свои долги. И семья тоже попала туда. Только Чарльз не попал в тюрьму. Он пошел работать на фабрику, где мыл бутылки. Он работал по десять часов в день и зарабатывал шесть шиллингов в неделю. Каждый вечер после работы он шел пешком четыре мили обратно в свою комнату. Чарльз ненавидел это и никогда не забывал об этом опыте. Он использовал его во многих романах.
Дмитрий Соловьев
Лучший ответ
Lived.was.earned. Was. Went. Thought. Was. Went. Went. Did not go.. Went. Washed. Worked.earned.walked.hated. Forgot. Used.
Чарльз
Детство Диккенса
Его семья жила в Лондоне.
Его отец был клерком в офисе. И он всегда получал больше денег,
чем он зарабатывал, и он часто брал в долг. (странное предложение)
Чарльз пошел в школу и его учителя думали, что он был очень
умный.
Но вдруг его отец пошел в тюрьму за долги. И семья пошла тоже. Только Чарльз не пошел в тюрьму. Он пошел на работу на

завод, где он мыл бутылки. Он работал десять часов в день и зарабатывал
шесть шиллингов в неделю. Каждый вечер после работы он ходил обратно в 4х милях
его комната. Чарльз ненавидел его и никогда не забудет опыт. Он
Использовал его во многих романах.
Алексей