Домашние задания: Другие предметы

Задания по английскому языку

A). Определите видо-временную форму глагола в действительном залоге в следующих предложениях. Предложения переведите на русский язык.
1. In the seventh century B.C. the Greeks began to put their laws into writing. 2. The laws of many European countries were developing on the basis of Roman law. 3. The Napoleon Code has influenced the laws of many countries in America. 4. In the first year you will study Roman law as it is the basis on the laws of most European countries. 5. The institute of jury still exists in many countries. By the eleventh century many European countries had begun to use Roman law in their courts.
B). Определите видо-временную форму глагола и переведите следующие предложения, обращая внимание на употребление глагола-сказуемого в страдательном залоге.
1. The law on partnership was codified by the Parliament in 1972. 2. Customs are not created by societies consciously. 3. Many general customs have been adopted by the courts and have become laws. 4. Customs are sometimes still recognized by the courts. 5. Roman law was used in the courts by many European countries. 6. Statutes are made by the Government, customs are created by the people.
A). Определите видовременную форму глагола в действительном залоге в следующих предложениях. Предложения переведите на русский язык.
1. began - Past Simple Active;
2. were developing - Past Continuous Active;
3. has influenced - Present Perfect Active;
4. will study - Future Simple Active; is - Present Simple Active;
5. exists - Present Simple Active; had begun - Past Simple Active;

1. was codified - Past Simple Passive;
2. are not created - Present Simple Passive;
3. have been adopted - Present Perfect Passive; have become - Present Perfect Active;
4. are recognized - Present Simple Passive;
5. was used - Past Simple Passive;
6. are made; are created - Present Simple Passive;
Игорь Мацько
Лучший ответ
В седьмом веке до н. э. греки начали ставить свои законы в письменном виде. 2. Законы многих европейских стран развивались на основе римского права. 3. Наполеона Кодекс оказал влияние на законодательство многих стран в Америке. 4. В первый год вы будете изучать римское право как основа на законах большинства европейских стран. 5. Институт присяжных до сих пор существует во многих странах. В одиннадцатом веке многие европейские страны начали использовать римское право в своих дворах.
Олег Маноли и 2 В. 1. Закон о партнерстве было закреплено парламентом в 1972 году. 2. Обычаи не создаются сознательно обществ. 3. Многие общие обычаи были приняты судами и стали законами. 4. Таможенный иногда по-прежнему признаются судами. 5. Римское право использовалось в судах многих европейских стран. 6. Уставы принимаются Правительством, обычаи создаются людьми.