Домашние задания: Другие предметы
English. 4 задания. заранее благодарю
I. Use the correct tense-forms of the verbs in brackets.1. Don’t turn on the TV set. Little Kate (not to get up) yet. She (to fall asleep) very late yesterday evening.2. While Kate (to wash up) mother (to lay) the table. Kate always (to help) her mother about the house.3. You (to be) to the movies this week? – No, I (to be) very busy lately.4. You (to hear) anything? – No, I (listen) attentively but I (not to hear) anything.5. Last term Ann (to make) good progress in her English. The teacher (to be pleased) with her work now.II. Choose the right article.1. Ted is going to have … party. He has already invited … few friends. Now he must prepare everything for … party. He’s got enough of … orange juice and … beer, but he needs … sausage and cheese.2. … teacher told … children to be quiet until she came bach.3. Even though I sat in … shade all day, I got … sun-tan.III. Circle the suitable preposition.(In, at) England most bread is made (of, with) wheat. When the wheat is ripe it is taken (at, in, to) the flour mill. (At, on) the bread factory the flour is mixed (by, with) fat, salt, water and yeast to make a soft dough. When the dough has risen it is cut (onto, into) pieces and they are made (onto, into) loaves. The loaves are put (in, to, on) big trays and left (at, on, in) the oven to bake.IV. Circle the suitable pronoun.1. Is there (somebody, nobody, anybody) in the room? – Yes, there’s (somebody, anybody) in it.2. I can find (no, same, any) mistakes in (yours, your) dictation.3. There’s very (few, a little, little) money left in (mine, my) purse.
I. Используйте правильные временные формы глаголов в скобках.
1. Очередь Dont на наборе TV. Маленькая Кэт (для не вставания) еще. Она (чтобы заснуть) очень поздно вчера вечером.
2. При Кэт (для умывания) , родной (для лежания) стол. Кэт всегда (для помощи) ее мать о доме.
3. Вы (чтобы быть) к фильмам на этой неделе? Нет, я (чтобы быть) очень даю работе недавно.
4. Вы (чтобы слышать) что-либо? Нет, я (слушайте) внимательно но я (чтобы не слышать) что-либо.
5. Добро Энн (для делания) крайнего срока прогрессируют в ее английском языке. Преподаватель (чтобы быть довольным) с ее работой сейчас.
I. Выберите правильную статью.
1. Тед собирается иметь . партия. Он уже пригласил . немного друзей. Сейчас он должен готовить все . партия. Hes получил достаточное количество . оранжевый сок и . пиво, но ему нужно . колбаса и сыр.
2. . сказанный преподаватель . дети, которые тихи, пока она не прибыла холостяка.
3. Хотя я сидел . заштрихуйте весь день, я добрался . загар.
III. Окружите подходящий предлог.
(В, в) Английский больше всего хлеба - сделанная (с) пшеница. Когда пшеница готова, это взято (в, в) мучная мельница. (В, на) фабрика хлеба мука - смешанный (близко, с) жир, соль, вода и дрожжи, чтобы сделать мягкое тесто. Когда тесто поднялось, это - отрезанные (на, внутрь) куски и они - сделанные (на, внутрь) бездельничания. Бездельничания - помещенные (в, , на) большие подносы и оставил (в, на, в) духовку для выпечки.
IV. Окружите подходящее местоимение.
1. Находится там (кто-нибудь, никто, кто-либо) в комнате? Да, theres (кто-нибудь, кто-либо) в этом.
2. Я могу найти (нет, такое же, любой) ошибки в (ваш, вы) диктовке.
3. Сами (немного, немного, мало) деньги Theres слева в (мина, я) кошельке.
I. Выберите правильную статью.
III. Окружите подходящий предлог.
IV. Окружите подходящее местоимение.
Димон Нечунаев
мне не надо было переводить, перевод я и сам знаю