Обработка и печать фото
При работе в ФШ СС кто сталкивался, при рендеринге, с нехваткой RAM?
с 512 метрами на видео 3д не запустится стабильно.
Батыр Абир
Радеон на 512 МБ и оперативы 8 ГБ.
Батыр Абир
Спасибо за ссылки. Пробовал, не идет. Видео на 512 МБ, маловато, видимо. Оперативы 8 ГБ, но не подхватывает оттуда. S6 работает без проблем.
Не RAM, а vRAM - собственного озу видеокарты. У меня 3D из за нехватки оной не работает.
Наверное тот у кого RAM мало...
Батыр Абир
Для танкистов: 8 ГБ. Вопрос надо понимать.
На офф сайте полно информации.. .
http://ЧЧЧЧЧЧhelpx.adobe.comЧЧЧЧЧ/photoshop/kb/photoshop-cs6-gpu-faq.ЧЧЧЧЧЧhtml (убрать ЧЧЧ из ссылки)
Photoshop CS6 GPU FAQ
Adobe tested the following video cards before the release of Photoshop CS6. This document lists the video card by series. The minimum amount of RAM supported on video cards for Photoshop CS6 is 256 MB. Photoshop 13.1 cannot display 3D features if you have less than 512 MB of VRAM on your video card.
GPU-enhanced features added in Photoshop CS6
Adaptive Wide Angle Filter (compatible video card required)
Liquify (accelerated with compatible video card with 512 MB of VRAM)
Oil Paint (compatible video card required)
Warp and Puppet Warp (accelerated with compatible video card)
Field Blur, Iris Blur, and Tilt/Shift (accelerated with compatible video card supporting OpenCL)
Lighting Effects Gallery (compatible video card required with 512 MB
of VRAM)
New 3D enhancements (3D features in Photoshop require a compatible video card with 512 MB of VRAM):
Draggable Shadows
Ground plane reflections
Roughness
On-canvas user interface controls
Ground plane
Light widgets on edge of canvas
IBL (image-based light) controller
Choose Edit > Preferences (Windows) or Photoshop > Preferences (Mac OS).
In the Performance panel, make sure that Use Graphics Processor is selected in GPU Settings.
Click Advanced Settings and specify the following options:
Mode > Basic
Uses the least amount of GPU memory and enables basic OpenGL features.
Photoshop CS6 GPU FAQ
of VRAM)
Draggable Shadows
Ground plane reflections
Roughness
On-canvas user interface controls
Ground plane
Light widgets on edge of canvas
IBL (image-based light) controller
Mode > Basic