Психология
Что за мода на слово токсичность?
И почему сразу одна мадама побежала жаловаться, когда назвав меня токсичной услышала:"А где ваш ОЗК?Почему без средств индивидуальной защиты рядом с опасным объектом?" Ну я же с заботой. а то она около токсичного объекта находится. мало ли чего
Не слышала ни разу. Я не говорю - Вы токсичный. Я говорю - У вас не все дома.))
хотела блеснуть эрудиций ))
Ибо стало определением реальности...
мне понравилось экологичное ... экологичные желания, хотения, люди .. но почему-то люди не пользуются)))
я хз... где вы все это понахватываете... о_0
и если с Английского еще понятно, что это Вредный и словосочетание Токсичный человек - попросту вредный... то по-русски - это уже даже не смешно...
Это из английского языка.
Toxic, adj.:
злотворный (This toxic movement, anchored in a violent extremist world view, incorporates many associates and core Al-Qaida.); отрицательный; негативный; тлетворный; отъявленный (In the Ukrainian media and social networks, the most toxic Russophobes also tend to write and speak in Russian. One of the best examples is Serhiy Ivanov, a blogging former prosecutor who once suggested that the Nazis should have killed Russians rather than Jews in the gas chambers.--- tmt 2017); воинствующий; яростный; ярый ("toxic" – модное ныне словечко, as in, toxic Russophobe …); прожжённый; матёрый; затягивающий (I think it's just a toxic relationship.); отвратный (I'm too old to be babysitting toddlers with toxic personalities.); неприглядный (We had to forge some toxic relationships with more than a few nefarious characters.); обволакивающий (That you're in an emotionally toxic relationship.); зловредный (Right. Because you're not toxic like I am.); губительный; гибельный; озлобленный (Like your sister says, I'm toxic.); злобный; вирулентный; ехидный; ненормальный (We are in a toxic relationship, Elena.); адский; дьявольский (~ plan); ужасный (You must excise her from your life. She's toxic.); неприятный (I am also toxic to me. I'm toxic to everyone.); агрессивный (I am also toxic to me. I'm toxic to everyone.); злонравный; дурно влияющий; злонамеренный (They obviously don't know each other, so it's not toxic exposure.); колкий (Who knew the Mark was so toxic?); подозрительный (I'll start the rumour that the venerable old lady got corrupted with toxic securities.); сомнительный (I'll start the rumour that the venerable old lady got corrupted with toxic securities.); агрессивно настроенный (I'm too old to be babysitting toddlers with toxic personalities.); опасный (Putin's efforts in 2012 to make meetings with the U.S. ambassador to Moscow toxic --- Bloom.17 ** She's as toxic as ever ** Russian diplomats have become too toxic even to talk to in Washington, said one official, speaking at a closed panel under so-called Chatham House rules.17); высокорискованный (The word toxic is used in financial and political texts to mean something that is high-risk and dangerous – something you should avoid.); угрожающий (The word toxic is used in financial and political texts to mean something that is high-risk and dangerous – something you should avoid.); ущербный; одиозный (Meanwhile, no fewer than 13 former Badoo workers depict a 600-employee company with a London headquarters that seems clearly toxic, especially for women, including internal engineering updates named after porn stars); язвительный (I am also toxic to me. I'm toxic to everyone.); коварный (It was not the only country to take recourse to the toxic services of certain credit institutions.)
Источник: https://www.multitran.com/m.exe?l1=2&l2=1&s=toxic&langlist=1
Toxic, adj.:
Это так идиотов называют что бы те не обижались сильно. Но видно и это не работает :))
Екатерина Яковлева
ну это она тупая и идиотка...не поняла о чем я ей сказала...совсем берега попутали с тим вот ТОКСИЧНОСТЬ...идиоты так называют все что не так не по ихнему
Екатерина Яковлева
вы меня идиоткой считаете?
Екатерина Яковлева
и с чего бы?
Екатерина Яковлева
И с чего бы7
Екатерина Яковлева
ну так найдите...русский язык...он же не зря великим зовется. а у вас словарный запас исчерпался.
Екатерина Яковлева
я знаю
Екатерина Яковлева
ну раз всё так всё
Вопрос от Плутониума
Екатерина Яковлева
ну да...Я ВООБЩЕ ФОНЮ!!!))))))
Екатерина Яковлева
фоню и "излучаю"
От химиков наверное...
токсичная мода ))
https://youtu.be/zMsM7WTU5Xs?t=63
А еще на "хтоничность". Хтонические отношения. Токсичные разговоры. Токсические хтоники. И хтонические токсы.
Екатерина Яковлева
а это что такое?