Школы

Нужна помощь по химии

Деякі рослини акумулюють в значних кількостях певні металічні елементи. Опишіть, за рахунок яких особливостей їх функціонування відбувається таке селективне накопичення. Запропонуйте рослини, які можна було б використовувати в якості біологічних детекторів при пошуках корисних копалин. Оцініть переваги такого пошуку у порівнянні з традиційними
Те, що рослини міняють колір і форму залежно від складу ґрунту, на якому вони ростуть, помічене ще давно й використовувалося старателями в пошуках корисних копалин. Так народилося поняття про рослини- рудоуказчиках.

Якщо, наприклад, у ґрунті є нікель, то сонтрава змінює не тільки колір, але й форму, а блакитнувато-фіолетові квіти прострілу на такому ґрунті стають білими. У Туркменії кущі парнолистника вказують на присутність гіпсу, карликова вишня й мигдаль - на вапняк. Поява ділянок листяного лісу серед хвойних лісів Далекого Сходу свідчить про залягання кам'яного вугілля. Є рослини, здатні накопичувати золоти, наприклад польовий хвощ. У Європі на покладі цинку безпомилково вказує галлейная фіалка, у Квинсленде покладам золота й срібла часто супроводжують кущі жимолості, на Малайському півострові - гвоздика, на Рудному Алтаї на присутність міді вказує скромна рослина качим.
Методи геоботанічної індикації, засновані на впливі певних мінералів на різні рослини, були розроблені на початку 1940- х років. Найбільше широко вони використовувалися в СРСР, де з 1955 сталі звичайними в роботі розвідницьких партій. Рослини, що ростуть на ґрунтах підвищеної мінералізації, відрізняються аномаліями фарбування, форми й росту. Для виявлення площ, у межах яких рослини- індикатори реагують на присутність певних мінералів, спільно застосовуються аерофотознімання й наземне контроль. "Універсальними" індикаторами називаються рослини, які завжди реагують на присутність даного елемента, а "локальними" - такі, які діють лише в межах обмеженого району. Так, індикаторами цинку служать певні види гірчиці й гвоздики, хоча дотепер по їхній присутності не були відкриті нові цинкові родовища. Серед індикаторів міді виділяються рослини із сімейства гвоздикових, різні види м'яти й мохи. У Швеції на основі вивчення складу бриофлоры були виявлено три родовища міді. По деяких видах астрагалу й інших бобових - індикаторів селен - у США було виявлене родовище уранових руд на плато Колорадо. У биоиндикации важливою ознакою є аномалії морфології рослин, а також їх фенологических циклів. Присутність у ґрунті алюмінію веде до укорочування корінь, зів'яненню й плямистості листів, а нікелю - до появи білих мертвих плям на листах.
Светлана Синицина