Школы
помогите мне пожалуйста!!!!
я перешла в другую школу, в 7 класс, в нашей школе, была вялая училка по ино которая ничему не учила, а в той школе, в которую я перешла строгая и на уроке говорит только по английски, соответственно я ничего не понимаю, а она ещё задала на дом составить текст на английском как минимум 10 предложений, типо сочинения " чем я занималась на каникулах" люди!!!!помогите мне пожалуйста!!!!помогите составить текст!!! напишите пожалуйста на английском такой текст - На летних каникулах я ездила в Самару. Пробыла там две недели. Ездила в аквапарк. Там было много водных горок и различных бассейнов. Из многих горок я каталась на "чёрной дыре", "семейной" и "зигзаге". Плавала в бассейне. Научилась нырять. Мне там очень понравилось. Я приехала домой под большим впечатлением. Так же кроме Самары, я ещё ездила в город Пермь. Там мне тоже очень понравилось. Я посморела город, побывала в парке, в зоопарке. Пробыла в городе три недели. Мне везде очень понравилось, и хочется чтобы эти каникулы не кончались, но наступили учебные дни, и нужно начинать трудиться. Я вас просто умоляю помогите!!!!иначе мне капец!
I went by summer vacations to Samara. Has stayed there two weeks. Went in an aquapark. There there were many waterslides and various pools. From many hills I went for a drive on "a black hole", "family" and "zigzag". Swam in pool. Has learnt to dive. There very much it was pleasant to me. I have arrived home under the big impression. As except Samara, I still went in the city of Perm. There too very much it was pleasant to me. I посморела a city, have visited park, in a zoo. Has stayed in a city three weeks. Everywhere very much it was pleasant to me, and it would be desirable that this vacation did not come to an end, but there have come educational days, and it is necessary to start to work.
Оксана Егорова
спасибо тебе большое!!!!
On year vacation I went in Samarium. Stayed there fortnight. Went in аквапарк. There, there was much water hutches and different pool. From many hutches I rode on "black hole", "household" and "zigzag". Sailled in pool. Learned;learnt to dive. I there much liked. I have arrived home under big impression. In the same way except Samarium, I else went in city Permi. There me too much liked. I посморела the city, visitted in park, in zoo. Stayed in city three weeks. I everywhere much liked, and want that these vacation did not end, but have approached the scholastic days, and it is necessary to begin to toil.
On summer holidays I went to Samara. She stayed there for two weeks. She also went to the water park. There was a lot of water slides and various pools. Of the many hills I rode on the "black hole", "family" and "zigzag." Swam in the pool. I learned to dive. I like it there very much. I came home very impressed. Also apart from Samara, I have traveled to the city of Perm. There I also really liked it. I posmorela city, visited the park in the zoo. She stayed in town for three weeks. I always liked, and I want to these holidays not ended, but came school days, and to begin work.