Школы
продолжение теста2
16) I... wine very often Выберите один ответ. a. doesn't drink b. don't drink c. am not drink d. drink not 17) Выберите правильное предложение: Выберите один ответ. a. What is your teachers name? b. What is your teacher's name? c. What is your teacher name? d. What is your teachers' name? 18) How many languages... he speak? Выберите один ответ. a. Do b. does c. Are d. Is 19) Have you got... photographs of Jim? Выберите один ответ. a. an b. A c. Some d. Any 20) Can I have ...can of Coke, please? Выберите один ответ. a. an b. A c. Any d. Some 21) ...milk is there in the fridge? Выберите один ответ. a. do you like b. how many c. would you like d. how much 22) Выберите правильное предложение: Выберите один ответ. a. There flat is lovely b. Their flat is lovely c. There are flat is lovely d. They're flat is lovely 23) I usually... late on Sundays Выберите один ответ. a. get up b. get ups c. getting up d. gets up 24) I... Maria on the bus yesterday Выберите один ответ. a. saw b. am seeing c. See d. seen 25) Cats make much ...pets than dogs Выберите один ответ. a. Best b. Good c. more good d. better 26) here isn't ...sugar in the dining room Выберите один ответ. a. A b. An c. Some d. Any 27) I can't phone my wife. The phone ...Выберите один ответ. a. isn't working b. don't work c. didn't work d. doesn't work 28) I'm sorry! I ...my work yet Выберите один ответ. a. not finished b. didn't finish c. finish d. haven't finished 29) I've heard Italian is... than Spanish Выберите один ответ. a. difficult b. Difficulter c. more difficult d. difficultier 30) Выберите правильное предложение: Выберите один ответ. a. Peter works with his father b. Peter works with he's father c. Peter works with him father d. Peter works with he has father 31) Careful! These bottles ...fall off the table! Выберите один ответ. a. going to b. will c. go to d. are going to 32) ...is this shirt? Выберите один ответ. a. how b. who c. how much d. how many 33) A hundred years ago, most people ...poor Выберите один ответ. a. Were b. Was c. be d. Are 34) ...you hungry? Выберите один ответ. a. Do b. Are c. Does d. Is 35) I ...in hospital Выберите один ответ. a. never went b. have never gone c. never go d. have never been
16 b
17 b
18 b
19 d
20 a
21 d
22 b
23 a
24 a
25 d
26 d
27 a
28 d
29 с
30 a
31 d
32 с
33 a
34 b
35 d
17 b
18 b
19 d
20 a
21 d
22 b
23 a
24 a
25 d
26 d
27 a
28 d
29 с
30 a
31 d
32 с
33 a
34 b
35 d
Тесты тем и хороши, что дают реальную картину ваших знаний. А что вы таким образом проверяете? Знание английского пользователями сайта? Я, например, уже все свои экзамены давно сдала... причём на отлично: -)
16) I... wine very often
Выберите один ответ.
b. don't drink
17) Выберите правильное предложение:
Выберите один ответ.
b. What is your teacher's name?
18) How many languages... he speak?
Выберите один ответ.
b. does
19) Have you got... photographs of Jim?
Выберите один ответ.
d. Any
20) Can I have ...can of Coke, please?
Выберите один ответ.
b. a
21) ...milk is there in the fridge?
Выберите один ответ.
d. how much
22) Выберите правильное предложен
b. Their flat is lovely
23) I usually... late on Sundays
Выберите один ответ.
a. get up
24) I... Maria on the bus yesterday
Выберите один ответ.
a. saw
25)
Cats make much ...pets than dogs
d. better
26) here isn't ...sugar in the dining room
Выберите один ответ.
d. Any
27) I can't phone my wife. The phone ...
Выберите один ответ.
d. doesn't work
28) I'm sorry! I ...my work yet
Выберите один ответ.
d. haven't finished
29) I've heard Italian is... than Spanish
Выберите один ответ.
c. more difficult
30) Выберите правильное предложение:
Выберите один ответ.
a. Peter works with his father
31) Careful! These bottles ...fall off the table!
Выберите один ответ.
d. are going to
32) ...is this shirt?
Выберите один ответ.
c. how much
33) A hundred years ago, most people ...poor
Выберите один ответ.
a. Were
34) ...you hungry?
Выберите один ответ.
b. Are
35) I ...in hospital
Выберите один ответ.
d. have never been
16) I... wine very often
Выберите один ответ.
b. don't drink
17) Выберите правильное предложение:
Выберите один ответ.
b. What is your teacher's name?
18) How many languages... he speak?
Выберите один ответ.
b. does
19) Have you got... photographs of Jim?
Выберите один ответ.
d. Any
20) Can I have ...can of Coke, please?
Выберите один ответ.
b. a
21) ...milk is there in the fridge?
Выберите один ответ.
d. how much
22) Выберите правильное предложен
b. Their flat is lovely
23) I usually... late on Sundays
Выберите один ответ.
a. get up
24) I... Maria on the bus yesterday
Выберите один ответ.
a. saw
25)
Cats make much ...pets than dogs
d. better
Выберите один ответ.
d. Any
Выберите один ответ.
d. doesn't work
28) I'm sorry! I ...my work yet
Выберите один ответ.
d. haven't finished
Выберите один ответ.
c. more difficult
30) Выберите правильное предложение:
Выберите один ответ.
a. Peter works with his father
Выберите один ответ.
d. are going to
32) ...is this shirt?
Выберите один ответ.
c. how much
Выберите один ответ.
a. Were
34) ...you hungry?
Выберите один ответ.
b. Are
35) I ...in hospital
Выберите один ответ.
d. have never been