Школы

Блин, ну неужели никто английский не знает? ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА.

(программа 8 класса)Народ помогите пожалуйста составить вопросы к ответам.1. Children watches the monkeys in the ZOO yesterday. (неуверен в правильности написания)2. In april we had very difficult test.3. My friend came to me in friday.4. We swm in the river last week.5. She stayed with her aunt in winter.6. My friend took my book 3 days ago.7. We met them at the stadion 2 hours ago.8. I wanted to see a film in the evening.9. My friend were at the disco on saturday.10. They were ill yesterday.11. We visited our teacher on Sunday. She was very glad.12. Yesterday they gave me money back.Кто поможет - 10 баллов!! Спасибо.
Можно смотреть, но не видеть, равно как и слУшать, но не слЫшать. ОК, попробую "разрулить" ситуацию, чтобы у вас не осталось плохого мнения о данном сайте. НО, на будущее, коли у вас такие серьёзные задания, а вы в них не разбираетесь, наймите себе хорошего репетитора-грамматиста, который за 10-15 занятий вам всё вразумит; -)

1. Children WATCHED the monkeys in the ZOO yesterday. (Watches & yesterday никак вместе существовать не могут: watches - время настоящее, а yesterday - прошедшее. Потому, исправляю на прошедшее. Кстати, перед детьми я бы поставили в этом предложении артикль - the, но - хозяин - барин! ) -- Who watched the monkeys in the zoo yesterday? Where did (the) childred watch the monkeys yesterday? When did (the) children watch the monkeys in the zoo?
2. In april we had very difficult test. - When did we have A very difficult test? What did we have in April? When did we have A very difficult test?
3. My friend came to me ON Friday. - Who came to me on Friday? When did my friend come to me?
4. We SWAM in the river last week. - When did we swim in the river? Where did we swim in the river last week?
5. She stayed with her aunt in winter. - Who stayed w/ her aunt in winter? With whom did she stay in winter? She stayed w/ her aunt in winter, didn't she?
6. My friend took my book 3 days ago. - Who took my book 3 days ago? When did my friend take my book? How long ago did my friend take my book?
7. We met them at the stadion 2 hours ago. - Whom did we meet at the station 2 hours ago. When did we meet them? Where did we meet them?
8. I wanted to see a film in the evening. - What did I want to do in the evening? When did I want to see a film?
9. My friendS were at the disco on Saturday. - Who was at the disco on Saturday? Where were my friends on Saturday? When were my friends at the disco?
10. They were ill yesterday. - They were ill yesterday, weren't they? Who was ill yesterday? When were they ill yesterday?
11. We visited our teacher on Sunday. She was very glad. - When did we visit our teacher? Whom did we visit on Sunday? --She was very glad, wasn't she? Was she very glad? Why was she very glad?
12. Yesterday they gave me money back. - Did they really give me money back yesterday? When did they give me money back? Who gave me money back yesterday?

NB: долг платежом красен, не так ли?; -)
Vasilina **
Лучший ответ
Блин, ну неужели в 8-ом классе.. .
Я исправила ошибки и составила вопросы к первым 4-м. На этом примере делай остальные.

When did the children watch the monkeys in the ZOO ?
What the children watched in the ZOO yesterday?
Where the children watched the monkeys yesterday?
1. Children watched the monkeys in the ZOO yesterday.

When did we havу a very difficult test?
What we had in April?
2. In April we had a very difficult test.

When my friend came to me ?
3. My friend came to me on Friday.

When we swam in the river?
Where did we swim last week?
4. We swam in the river last week.

5. She stayed with her aunt in the winter.
6. My friend took my book 3 days ago.
7. We met them at the stadium 2 hours ago.
8. I wanted to see a film in the evening.
9. My friend were at the disco on Saturday.
10. They were ill yesterday.
11. We visited our teacher on Sunday. She was very glad.
12. Yesterday they gave me money back.
Эти вопросы не могут входить в программу 8 класса
Класс 6-7
дети наблюдали обезьян в зоопарке вчера
в апреле у нас был оочень трудное испытание

друг пришёл ко мне в пятницу
купались в реке прошлой неделей

я хотел бы видеть фильм вечером

они болели вчера

мы посетили нашего учителя в воскресенье он был очень рад

вчера они мне вернули деньги

что так плохо -то?

мой друг был на дискотеке в субботу
Where did Children watch the monkeys yesterday ?
2. When dID we haVE very difficult test ?
3. did My friend come to me in friday?.
4. did We swm in the river last week?.
5. where did She stay in winter?
6. when did My friend take my book? .
7. Who did We meet at the stadion 2 hours ago?.
8.What did I want to see in the evening?.
9. Where were My friend on saturday?.
10. Who were ill yesterday?.
11. When did We visit our teacher . was She very glad.
12.When did they give me money back.
1. What did children do yesterday?
2. When did you have very difficult test?
3. When did your friend come to you?
4. What did you do last week?
5. Who did she stay in winter with?
6. When did your friend take your book?
7. When did you meet them at the station?
8. What did you want to do in the evening?
9. Where did your friend be on Saturday?
10. When did they be ill?
11. Who did you visit on Sunday?
12. When did they give you money back?
1. Дети наблюдают обезьян в ЗООПАРКЕ вчера. (неуверен в правильности написания) 2. В апреле у нас был очень трудный тест. 3. Мой друг приехал ко мне в пятницу. 4. Мы swm в реке на прошлой неделе. 5. Она осталась со своей тетей зимой. 6. Мой друг взял мою книгу 3 несколько дней назад. 7. Мы встретили их в stadion 2 часа назад. 8. Я хотел видеть фильм вечером. 9. Мой друг был в дискотеке в субботу. 10. Вчера они были больны. 11. Мы посетили нашего учителя в воскресенье. Она была очень рада. 12. Вчера они дали мне деньги назад. Кто поможет - 10 баллов! ! Спасибо.
Викусичка )))
1. Дети наблюдают обезьян в ЗООПАРКЕ вчера. 2. В апреле у нас был очень трудный тест. 3. Мой друг приехал ко мне в пятницу. 4. Мы плавали в реке на прошлой неделе. 5. Она осталась со своей тетей зимой. 6. Мой друг взял мою книгу 3 несколько дней назад. 7. Мы встретили их на стадионе2 часа назад. 8. Я хотел видеть фильм вечером. 9. Мой друг был в дискотеке в субботу. 10. Вчера они были больны. 11. Мы посетили нашего учителя в воскресенье. Она была очень рада. 12. Вчера они дали мне деньги назад.
А что так трудно самому (ой), интересно куда родичи глядят!?
Who watched monkeys in the Zoo yesterday&
2When had we got very difficult test&
Who came to you on Friday
Where did you swim last week
With whom did she stay in winter&
When did your friend take your book&
Where did you meet them
What do you want to do in the evening&
WWho was at the disco on Sunday
Who was ill yesterday
Whom did you visit on Sunday&
What did they gave me back yaesterday
Что-то типо этого