Техника

Генератор бензиновый ELEMAX SH6500EX-R. В чем разница между модификациями?

В одной модификации - две розетки 220В, а в другой - 3 розетки 220В и одна - 380В. Но и там и там паспорт: генератор однофазный на 220В . При чем здесь розетка на 380 В ?
The ELEMAX SH6500EX-R and SH6500EX-S are likely different modifications of the same base generator model. From the specifications provided, both models seem to have similar engine models, fuel capacities, starting systems, weights, and DC outputs【43†source】【53†source】.

As for your question about the different numbers of 220V outlets and the presence of a 380V outlet in one of the modifications, this might be due to different configurations intended for different usage scenarios. The model with more 220V outlets could be designed for situations where more devices need to be powered simultaneously at 220V, while the model with a 380V outlet could be intended for scenarios where a device requiring a higher voltage needs to be powered.

However, you mentioned that both models are labelled as single-phase 220V generators. This might seem confusing, but it's possible for a single-phase generator to provide a 380V output if it's designed to do so. In some cases, generators can be wired in a specific way to provide higher voltages.

Unfortunately, I couldn't find specific information on the different modifications of the ELEMAX SH6500EX-R generator online. For the most accurate information, I would recommend contacting the manufacturer or the vendor directly. They should be able to provide detailed explanations about the differences between the generator modifications.
Pavel Putina
Лучший ответ
Колян Головушкин спасибо! Официальных ответов я не нашел.
"В чем разница между модификациями?"
КАКИМИ ?
Колян Головушкин мудёр! А элементарного понять не можешь!
Разница между модификациями генератора ELEMAX SH6500EX-R заключается в количестве розеток и их типе. В одной модификации есть две розетки 220 Вольт, а в другой - три розетки 220 Вольт и одна розетка 380 Вольт.

Однако важно понимать, что несмотря на наличие розетки 380 Вольт во второй модификации, сам генератор все равно работает как однофазный на 220 Вольт. Розетка 380 Вольт может быть полезна для подключения устройств, которые требуют более высокой мощности, чем те, которые могут быть подключены к розеткам 220 Вольт. Таким образом, розетка 380 Вольт дает больше возможностей для использования генератора в различных ситуациях.

Важно обратить внимание, что информация о том, что генератор является однофазным на 220 Вольт, указана в его паспорте. Это означает, что независимо от наличия розетки 380 Вольт, генератор все равно предоставляет только однофазное напряжение 220 Вольт.
Колян Головушкин Так и не понял, розетка на 380 В дает 380Вольт.? Или 220 В большей мощности?