ВУЗы и колледжи

help)))))

Перевести предложения 1) Кто дает вам английские книги для чтения(читать)?-Мой преподователь 2) я собираюсь изучать немецкий язык в следущем году 3)Откройте книги на странице 12 пожалуйста 4)вы сейчас говорите на английском или на немецком? 5)кто эта девушка? она моя сестра .-чем она занимается?-она экономист
Отвечающих много, реально могущих помочь - к сожалению, не увидела!

1) Кто дает вам английские книги для чтения (читать)? -Мой преподователь - Who gives you English books to read? - My teacher does.
2) я собираюсь изучать немецкий язык в следущем году - I'm going to learn (study) German next year.
3)Откройте книги на странице 12 пожалуйста - Open your books on page twelve.
4)вы сейчас говорите на английском или на немецком? - Are you speaking English or German now?
5)кто эта девушка? она моя сестра .-чем она занимается? -она экономист - Who is this girl? - She is my sister. - What is she? (What does she do?) - She is an economist.
Аня Эргонян
Лучший ответ
1. Who gives you English books to read? It's my teacher. 2. I am going to study German in the next year. 3.Please, open your books at the 12th page. 4.Now, are you speaking in English or German? 4. Who is this girl? She is my sister. What is her profession? She is an economist.
1)Who give to you English books for reading?
It is my teacher.
2)I'm going to learn Daught(вроде так) next year
3)Open your books on page number twelve please .
4)Are you speaking Daught or English now?
5)Who is that girl?She is my sister.What does she do?She is an economist.
давайте заалим тупих америкосов, боль ничего ненада будет переводить на английский
1) Who is give you English book to read?-My teacher.
2) I am going to study German in next year.
3) Please, open the your books at page 12.
4) Are you speaking in English or German?
5) Who is the girl?- She is my sister. What is she does?- She is Economist.
1)Who give you English book for reading? - My teacher
2)I will learn Germany language in the next year
3)Please,open the book at page number twelve
4)Are you speaking on English or Germany now. - может быть неправильно
5)Who is the girl? She is my sister