ВУЗы и колледжи

Ребята, помогите мне пожалуйста английский сделать.. . просто не знаю английский а учила немецский (

Заполните пропуски модальными глаголами или их эквивалентами.
1.You....have smoked salmon. 2. You....pay with dollar traveller's cheque. 3. You... work hard at your English. 4. Applicants ...be between 20 and 33 years old. 5....I have some more?
Выберите правильный ответ.
1. ..this waiter speak English? a)is, b)does, c)do
2. My wife ...a waitress a)isn't, b)doesn't, с) don't
3. The pappy bun....tasty. a)was, b)were
4. You can reserve a table ...telephone/ a)by, b)on
5. We begin to serve breakfast....6a.m. a)at, b)in
Напишите не менее 10 предложений на тему "Мой рабочий день"
1. What's your job?
2.Where do you work?
3. Do you enjoy your work?
4. Where is your restaurant situated?
5. Do you get up early? Is it easy for you to get up early?
6. How do you get to your restaurant?
7.How long does it take you&
8. What timr do you come home?
Alex Gusev
Что-то отвечающие сами не знают ничего... Да и не доделали задание. А второй ответ содержит грубейшие ошибки - времена, артикли, предлоги и прочее!
1 must ("должно быть ты... ")
2 may ("можешь ")
3 should ("следует")
4 must ( строго, должен)
5 Shall

Далее тест
1 b
2 a
3 a
4 b
5 a

I get up early because my day begins at 7 o'clock. It is difficult for me. I have breakfast at home and go to my work. The road usually takes 35 minutes. I work in the office . I like my job. I am a manager. My office is situated in the Post street. At 6 I am at home.
Тома Ларюшкина
Лучший ответ
1. can
2. must
3. must
4.
5. can

1. b
2. a
3. a
4. a
5. a

1. I am get up early because my working day begin in 8 o'clock. It is not easy for me. I have a breakfast in home and go to my working. Usally road takes (сколько минут до работы вы идете) minutes. I work in(где работаете) . I like my job. I am (должность, например doctor). Builder of my job situated in the (название улицы на которой находится ваш офис) street. My working day ends in 5 o'clock.

Вот примерно так.
1b
2b
3a
4a
5a
??
???? ??????