4.Переведите письменно текст и ответьте на вопросы по содержанию текста.
This system of buying goods became very common during the first half of the twentieth century. Today a large proportion of all the families in Great Britain buy furniture, household goods and cars by hire-purchase. In the USA, the proportion is much higher than in Great Britain, and people there spent over 10 percent of income on hire-purchase installments.
The goods bought by hire-purchase are, in almost every case, goods that will last: radio and television sets, washing-machines, refrigerators, motor-cars and motor-cycles and articles of furniture.
The price of an article bought in this way is always higher than the price that would be paid for cash.
There is a charge of interest. The buyer pays a proportion, perhaps one quarter or one-third of the price when the goods are delivered to him. He then makes regular payment, weekly or monthly, until the full price has been paid.
Hire-purchase has advantages and disadvantages. It helps newly-married couples with small incomes to furnish their homes. It increases the demand for goods and, in this way, helps trade and employment. If families are paying each month installments on such household goods as a washer and a car, they can spend less money (or perhaps no money) uselessly on too many alcoholic drinks.
1.What goods are usually bought by hire-purchase?
2.When do the goods become the property of the buyer?
3.What, in your opinion, are the advantages and disadvantages of hire-purchase.
ВУЗы и колледжи
4. Переведите письменно текст и ответьте на вопросы по содержанию текста.
система покупки товаров была очень простой в течение первой половину 20 века. сегодня большая часть семей Великобритании покупает мебель, хозяйственные товары и машины в кредит. в США этот процент еще выше, чем в Британии, там люди тратят более 10% прибыли на оплату кредитных взносов.
в большинстве случаев в кредит покупаются теле-радио-приемники, стиральные машины, авто и мотоциклы, а также предметы мебели.
цена на товар, покупаемы в кредит, выше, нежели оплата наличными сразу.
это - цена участия (я не понял это предложение) . покупатель выплачивает часть суммы, возможно 1/4 или 1/3 суммы, когда ему доставляют товар. затем он вносит регулярные платежи, ежемесечно или еженедельно, до тех пор, пока кредит не будет погашен.
у покупок в кредит есть свои достоинства и недостатки. этот вид покупок помогает мелелировать свои кваотиры новобрачным с небольшим доходом. благодаря этому виду покупок увеличивается спрос, он помогает сферам торговли и трудоустройства. если семья оплачивает кредит ежемесечно, то это помогает им мешье тратить (или совсем не тратиься) на алкоголь...
Ну так-то гугл тебе в помощь, но
ответ 1: radio and television sets, washing-machines, refrigerators, motor-cars and motor-cycles and articles of furniture.
ответ 2: не нашел точного ответа, но может быть : when the goods are delivered to him или же : when all cost is paid(этого в тексте нет, это так.. от себя =)
ответ 3: это уже ты сам должен представить свое мнение о плюсах и минусах кредитов.