Задание 1. Прочитайте и письменно переведите текст. Ответьте на вопросы.
MY BEST FRIENDS
Friendship plays a very important role in our life. People usually make friends when they go to the same school, work together or live nearby. It's difficult to ex: plain how two quite different persons make friends. You can have a lot of acquaintances but only a few true friends. It depends on many things. Among them are age, social status, mutual interests and sometimes personal qualities. It is easier to make friends with persons who are much alike you, though sometimes these factors are of no importance.
Now I want to tell you about people whom I consider to be my friends. One of them is Nick. He is an old friend of mine. We went to the first form together because he lived next door to me. Now he is a tall young man with dark hair, blue eyes and oval face. He is rather strong and well-built because he is a sportsman. He played volleyball well in our school team. He is going to enter the Mathematical faculty of the University this year. He was always strong in mathemat¬ics and he helped me very often with my home tasks. I think he will be able to pass his entrance examinations and become a student.
My another best friend is Marina. She is a very pretty girl. She has big blue eyes, fair hair and a nice smile. She is a schoolgirl now. She studies well and she wants to be¬come a doctor. She will try to enter the Medical Institute next year and I hope her first attempt will be successful. I'm sure she will make a good doctor.
I often meet my friends. We talk about our school life and our schoolmates. I like to spend my free-time-with my friends.
1. Is friendship important in our life?
2. Where do people usually make friends?
3. What does true friendship depend on?
4. What does Nick look like?
5. What is Marina going to be?
Задание 2.
1. Образуйте множественное число существительных:
table, girl, garden, fly, cat, wolf, fox, woman, potato, deer, puppy, dog, cake, child, clock, watch, tooth, leaf, tomato, mouse.
2. Переведите на английский язык:
сын моего друга
сыновья моего друга
сын моих друзей
сыновья моих друзей
3. Составьте предложения из данных слов:
friend/ by bike/ to school/ my/ every day / goes
play/ at the stadium/ We/ every day / football/
Задание 3. Вставьте подходящую форму глагола to be, to have:
1. She ...a student. 2. He ...a businessman. 3. I ...an employ¬ee. 4. We ...pupils.
5. You ...journalists. 6. This ...a ruler. 7. Those ...clips. 8. It ...a disc. 9. They ...books. 10. These boys ...pupils. 11. Those girls ...students. 12. The pupil ...a ruler and some pencils. 13. My mother ...a lawyer. 14. My sister ...some notebooks. 15. I ...some discs. 16. We ...some books. 17. He ...a cassette. 18. He ...a musician. 19. They ...journalists. 20. We ...pupils.
Задание 4. Переведите на английский язык предложения, используя глаголы to be, to have:
1. Он врач. 2. Его жена – учитель. 3. Их сын – бизнесмен. 4. Их дочь – студентка. 5. У него есть эта кассета. 6. Это ее журналы, а это – мои. 7. Это ваши сочинения. 8. У меня было несколько кнопок. 9. У них был этот диск. 10. У меня была эта книга. 11. Моя мама – журналистка. 12. Мой папа – юрист. 13. Мои бабушка и дедушка – пенсионеры. 14. У бабушки есть эти журналы. 15. Моя сестра – ученица. 16. У моей сестры есть эта кассета. 17. Его брат был музыкантом. 18. У его брата есть эти диски. 19. У нее есть несколько булавок. 20. У меня нет этих дисков.
Задание 5. Прочитайте, переведите на русский язык
1. There is a book on the shelf. 2. Is there a book on the shelf?
ВУЗы и колледжи
английский язык
ЛУЧШИЙ ДРУГ
Дружба играет очень важную роль в наше жизни. Люди обычно становятся друзьями, когда они ходят в одну школу, вместе работают или живут по-соседству. Трудно объяснить, почему два совершенно разных человека становятся друзьями. У вас может быть много знакомых, но лишь несколько настоящих друзей. это зависит от многих вещей. Среди них - возраст, социальное положение, общие интересы и иногда личные качества. Легче подружиться с людьми, которые во многом походи на вас, хотя иногда это не так важно.
Теперь я хочу рассказать вам о людях, которых считаю своими друзьями. Один из них - Ник. Это мой старый друг. Мы вместе ходили в первый класс, потому что он жил рядом со мной. Сейчас он высокий молодой человек у него темные волосы, голубые глаза и овальное лицо. Он довольно сильный и хорошо сложенный, т. к. он спортсмен. Он хорошо играл в волейбол в нашей школьной команде. Он собирается поступать на математический факультет университета в этом году. Он всегда был силен в математике и очень часто помогал мне с домашним заданием. Я думаю, он сможет сдать вступительные экзамены и стать студентом.
Другой мой лучший друг - Марина. Она очень симпатичная девушка. У неё большие голубые глаза, светлые волосы и милая улыбка. Сейчас она школьница. Она хорошо учится и хочет стать врачом. Она попытается поступить в медицинский институт в следующем году, и я надеюсь, её первая попытка будет удачной. Я уверен (а) , что она будет хорошим доктором.
Я часто встречаюсь со своими друзьями. Мы говорим о школьной жизни и наших одноклассниках. Я люблю проводить свободное время со своими друзьями.
1. Friendship is very important in our life.
2. People usually make friends when they go to the same school, work together or live nearby.
3. True friendship depends on many things. Among them are age, social status, mutual interests and sometimes personal qualities.
4. Nick is a tall young man with dark hair, blue eyes and oval face. He is rather strong and well-built.
5. Marina is going to be a doctor.
Задание 2.
tables, girls, gardens, flies, cats, wolves, foxes, women, potatoes, deer, puppies, dogs, cakes, children, clocks, watches, teeth, leaves, tomatoes, mice.
My friend'e son
my friend's sons
my friends' son
my friends' sons
My friend goes to school by bike every day.
We play football at the stadium every day.
Задание 3.
1-is; 2-is; 3-am; 4-are; 5-are; 6-is; 7-are; 8-is; 9-have; 10-are; 11-are; 12-has; 13-is; 14-has; 15-have; 16-have; 17-has; 18-is; 19-are; 20-are
Задание 4.
1. He is a doctor. 2. His wife is a teacher. 3. Their son is a businessman. 4. Their daughter is a student. 5. He has this cassette. 6. These are her magazines and those are mine. 7. These are you compositions. 8. I had some pins. 9. They had this disc. 10. I had this book. 11. My mother is a journalist. 12. My father is a lawyer. 13. My grandparents are pensioners. 14. Grandma has these magazines. 15. My sister is a pupil. 16. My sister has this cassette. 17. His brother was a musician. 18. His brother has these discs. 19. She has some pins. 20. I haven't these discs.
Задание 5.
1. На полке есть книга. 2. На полке есть книга?
5. Marina is going to be a doctor.
Задание 2.
My friend'e son
my friend's sons
my friends' son
my friends' sons
Задание 3.
Задание 4.
Задание 5.
1вб3 дауны