ВУЗы и колледжи
любителям английского!помогите пожалуйста перевести на английский!!!
БЕЗ ПЕРЕВОДЧИКА))))))!!!!1,Никто не хотел уходить.2,Она может сделать это сама.3,Те дома очень старые.4,Было трудно понять смысл его лирики.5,Он положил руку в карман.6,Именно она сделала это.7,Каждый из нас мог сделать эту ошибку.8,Все уже здесь.9,Кто-то согласен с нами,но некоторые не согласны.10,У вас были какие-нибудь сложности?Заранее очень благодарна)
1, Nobody wished to leave.
2, It can make it.
3, Those houses very old.
4, It was difficult to understand sense of its lyrics.
5, He has put a hand in a pocket.
6, it has made it.
7, Each of us could make this error.
8, All already here.
9, Someone agrees with us, but some do not agree.
10, At you were any complexities?
2, It can make it.
3, Those houses very old.
5, He has put a hand in a pocket.
6, it has made it.
7, Each of us could make this error.
8, All already here.
10, At you were any complexities?
1,Никто не хотел уходить. - Nobody wanted to leave.
2,Она может сделать это сама. - She can do it herself.
3,Те дома очень старые. - Those houses are very old.
4,Было трудно понять смысл его лирики. - It was difficult to understand the meaning (sense) of his lyrics.
5,Он положил руку в карман. - He put his hand in the pocket.
6,Именно она сделала это. - It was actually she who made this.
7,Каждый из нас мог сделать эту ошибку. - Each of us could make this mistake.
8,Все уже здесь. - Everybody is (already) here.
9,Кто-то согласен с нами, но некоторые не согласны. - Somebody agreed w/ us, but some disagreed.
10,У вас были какие-нибудь сложности? - Have you got any difficulties?
1. No one wanted to go (to leave)
2.She can do it herself
3.Those at home (Those houses)are very old
4.It was difficult to understand the meaning of his lyrics
5.He put his hands in his pockets
6.Exactly ( preciesly) she did it
7.Every one of us could make this mistake
8.Everyone is here already
9.Some agree with us, but some don't agree
10.have you had any difficulties
2.She can do it herself
5.He put his hands in his pockets
6.Exactly ( preciesly) she did it
8.Everyone is here already
10.have you had any difficulties