Дмитрий

ПОМОГИТЕ !!!Объясните почему стоят именно эти предлоги (выделенные крупным шрифтом)

1)The customs officers prevented the criminal FROM taking a valuable picture out of the country.
2)She is fond OF her job.
3)We wanted to have a camping holiday, but our parents objected TO it.
4)I enjoy swimming, but I am afraid OF diving.
5)I do not down if we will go surfing tommorow or not. It depends ON the weather.

Анатолий

Они входят в состав фраз с так называемыми послелогами, именно вместе с ними они приобретают определенное значение. Например to be fond of - быть увлеченным и т. д.