Марина Ефремова

Как на английский перевести предложение?

Предложение такое: "Я мечтала о путешествиях, хотела увидеть море, ведь как я однажды прочла в книге одного из современных авторов: "на небе только и разговоров, что о море и о закатах", а я никогда не видела эту синеющую морскую гладь, отливающую фиалковым цветом в свете закатного солнца. "
Я перевела вот так: I dreamed about travelling, wanted to see the sea, because as I once read in a book by one of the contemporary writer : “In the sky and only talks about a sea and sunset”, and I never saw a turning blue sea smooth surface, refluent violet color in the sunset light

Роман Афанасьев

I dreamt about travel, I always wanted to see the sea, for I once read in a book by a modern (contemporary) writer that " up in the sky they're forever talking about the sea and sunsets", and I have never seen that blue mirror-like surface of the sea turning purple as the sun goes down.

Анатолий

разбить это предложение на маленькие предложения и перевести с помощью словаря.