Николай Чернов

помогите пожалуйста!! ! не могу найти ответ на экзаменнационный вопрос! Лексикология

The role and place of borrowings in English word-stock

Татьяна Якименко

заплати учителю

Сергей Ганоль

[ссылка заблокирована по решению администрации проекта]

Не надо платить учителю. Читайте ссылки. Тут куча всего.

Ирина Соболева

Brief Etymological Review of the English Word-Stock
[ссылка заблокирована по решению администрации проекта]... -Сохраненная копия - Перевести эту страницу
Brief Etymological Review of the English Word-Stock. by Linda ...The number of the borrowings in the vocabulary of the language and the role played by them is ...
[DOC]
Etymological survey of the English word-stock
major-theoretic.narod.ru/.../10-Etymologica... -Перевести эту страницу
Формат файлов: Microsoft Word - Быстрый просмотр
-The term "native (word-stock), sources of borrowing, “origin of borrowing”. ..b) Borrowings in English language (causes, ways, their assimilation, etc.) ...To assign the native element its true place it's not so important to count the number of ...If the estimation of the role of borrowings is based on the study of words recorded ...